Biskup ordynariusz Jan Tyrawa przewodniczył 6 listopada dziękczynnej Eucharystii na zakończenie renowacji i remontu bydgoskiego kościoła św. Mikołaja. Świątynia przez blisko trzy dekady odzyskiwała swój dawny blask.

Uroczystości związane z zamknięciem pewnego etapu w historii wspólnoty parafialnej stały się jednocześnie impulsem do wydania publikacji. Album „Kościół pw. św. Mikołaja w blasku nowego piękna” pod redakcją proboszcz ks. kanonika dr. Romana Bulińskiego powstał w rekordowym tempie – bo zaledwie w trzy tygodnie – i jest bogatą dokumentacją historii, a także prac konserwatorskich i remontowych. Znalazły się w nim fotografie Marka Chełminiaka, Jerzego Rusiniaka oraz te pochodzące z parafialnego archiwum.

Na przestrzeni ostatnich lat wysiłki parafian oraz proboszcza zostały uhonorowane nagrodą Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, statuetką „Bydgoskiego Feniksa”, medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy. Również wojewódzkie i miejskie służby konserwatorskie nominowały kościół do prestiżowej nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak dowiadujemy się z materiałów źródłowych: „dokumenty powizytacyjne z 1596 roku podają, że w centrum miasta Fordon wznosił się drewniany kościół pw. św. Mikołaja. Kilka lat później, około roku 1600, ks. Baltazar Miastkowski zbudował w jego miejsce kościół murowany, pozostałością którego jest dzisiejsza Kaplica Akademicka”.  Ze względu na rosnącą liczbę mieszkańców 26 kwietnia 1923 roku podjęto decyzję o budowie nowego kościoła. Determinacja i zapał wielu osób sprawiły, że świątynia w stanie surowym była gotowa już w 1927 roku, a jej konsekracji dokonał 15 października 1933 roku sufragan chełmiński biskup Konstantyn Dominik. Proboszczem był wówczas ks. Leon Gawin-Gostomski. W całej koncepcji architektonicznej zespolono w jedno stary i nowy kościół.

Za czasów proboszcza ks. prałata Franciszka Aszyka (1947-1975) na sklepieniu nawy głównej został wykonany przez prof. Konrada Dargiewicza z Torunia cykl przedstawień biblijnych, z kolei witraże o tematyce maryjnej są dziełem Stanisława Powalisza z Poznania. Spoglądając wstecz, nie można pominąć również ks. infułata Stanisława Grunta, proboszcza parafii św. Mikołaja w latach 1975-1989. Kapłan odzyskał i wyremontował dawny zbór, służący dzisiaj parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty, wybudował kościół w Strzelcach Górnych, pobudował dom katechetyczny dla parafii św. Mikołaja w Fordonie, a także odbudował wieżę kościoła św. Mikołaja, która spaliła się 12 czerwca 1980 roku. Poza tym kapłan w okresie powstawania dzielnicy Nowy Fordon uzyskał lokalizację i zezwolenie na budowę przyszłych świątyń w nowej części Bydgoszczy.

Nowy etap rozpoczął się 15 czerwca 1989 roku, kiedy do Starego Fordonu z dekretem powołującym na proboszcza przyjechał ks. kanonik dr Roman Buliński. W albumie można obejrzeć, jak cały kościół św. Mikołaja otrzymał nową elewację, a dach – nowe pokrycie. W kolejnych latach w świątyni stanęły nowe ławki, założono ogrzewanie, nową posadzkę, odnowiono i pozłocono ołtarz główny, cyborium, ambonki, ołtarze boczne – Najświętszego Serca Pana Jezusa i św. Józefa, a także obrazy  Matki Boskiej Nieustającej Pomocy, Miłosierdzia Bożego oraz ołtarz boczny św. Anny. Gruntowny remont przeszły także zabytkowe organy.

„Zakończone prace remontowe i konserwatorskie to spłacenie długu, jaki zaciągnęliśmy wobec tamtych ludzi, ale i hołd złożony budującym ten kościół w tak trudnych czasach” – zakończył proboszcz ks. kanonik dr Roman Buliński.

Parafia św. Mikołaja w Fordonie to wspólnota wspólnot. Działają w niej m.in. Parafialny Oddział Akcji Katolickiej, Parafialny Zespół Caritas, Bractwo Żywego Różańca, Koło biblijne, Apostolstwo Zbawczego Cierpienia. W parafii dziewiętnasty rok wydawany jest miesięcznik „Głos Świętego Mikołaja” oraz tygodnik „Tydzień u św. Mikołaja”.

Fot.  Jerzy Rusiniak/Fot. Marcin Jarzembowski