Kapłani z całej Polski, reprezentujący również diecezję bydgoską, wzięli 11 lutego udział w uroczystości wręczenia patentów oficerskich. Mszy św. w intencji żołnierzy-alumnów, którzy w latach 1959-1980 odbywali przymusową służbę wojskową w tzw. jednostkach kleryckich przewodniczył biskup polowy Józef Guzdek.

Zwracając się do nich podczas homilii, biskup podkreślił, że przymusowy pobyt w wojsku był czasem represji, poniżania godności i próbą łamania sumień. – Jednak oparliście się tej próbie i wyszliście zwycięsko z tamtych doświadczeń – powiedział. Zdaniem ordynariusza wojskowego, służba w jednostkach kleryckich zamiast złamać przyszłych kapłanów, pozwoliła zdobyć doświadczenie funkcjonowania aparatu bezpieczeństwa, którego celem było zniszczenie Kościoła i duchowe zniewolenie całego narodu.

Biskup polowy prosił księży-alumnów, aby patenty oficerskie przyjęli „jako wyraz uznania i wdzięczności polskiego państwa za to, co uczynili dla jego zmartwychwstania do wolności i suwerenności”.

Po zakończeniu Eucharystii odczytano postanowienie prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy o mianowaniu księży-alumnów na pierwszy stopień oficerski. Patenty zostały wręczone 161 kapłanom przez ministra Antoniego Macierewicza, któremu towarzyszył bp Józef Guzdek.

W latach 1959-80, wbrew protokołowi wspólnej Komisji Rządu RP i Episkopatu Polski, sformułowanemu w związku z porozumieniem Państwo-Kościół z 14 kwietnia 1950 roku, do wojska przymusowo wcielono około 3000 kleryków z diecezjalnych i zakonnych seminariów duchownych. Funkcjonowały trzy jednostki specjalizujące się w „wychowywaniu” kleryków: w Szczecinie-Podjuchach, Gdańsku i Opolu. W późniejszym czasie jednostka w Opolu została przeniesiona do Brzegu, a jednostka z Gdańska do Bartoszyc. W czasie trwania służby wojskowej kandydaci do kapłaństwa byli na różne sposoby szykanowani: zmuszano ich do wykonywania ciężkich prac fizycznych, uniemożliwiano praktyki religijne, fizycznie i psychicznie znęcano się nad nimi, a także zachęcano do porzucenia seminariów w zamian za pomoc w znalezieniu mieszkania, pracy oraz miejsca na świeckich uczelniach. Przeważająca większość pozostała wierna powołaniu i wytrwała w drodze do przyjęcia sakramentu kapłaństwa. Decyzją prezydenta Andrzeja Dudy księża otrzymali stopień podporucznika rezerwy. Stopień ten nie wiąże się z przywilejami przewidzianymi dla oficerów zawodowych.

Księża-alumni diecezji bydgoskiej wcieleni do wojska:

Biskup Jan Tyrawa

Ks. Mieczysław Bieliński

Ks. Andrzej Gierjatowicz

Ks. Jan Graczyk

Ks. Jacek Grochal

Ks. Józef Kubalewski

Ks. Tadeusz Łukaszczyk

Śp. ks. Zbigniew Maruszewski

Śp. ks. Alfons Nowaczyk

Ks. Teodor Paradowski

Ks. Edmund Sikorski

Ks. Wojciech Szukalski

Ks. Andrzej Śliwarski

Ks. Zygmunt Zaborowski

Fot. Ks. Mirosław Pstrągowski

 

 

 

print