„Poszukiwanie Boga i gotowość Jego słuchania  – co stało się podstawą kultury europejskiej – również dzisiaj pozostaje fundamentem każdej prawdziwej kultury” – mówił biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz diecezji przewodniczył 20 kwietnia w katedrze Mszy Świętej w intencji polskich konserwatorów. Spotkanie odbyło się w ramach dwudniowych obchodów Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków, których organizatorem był Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Miasto Bydgoszcz. – Dziś egzystujemy w kontekście kultury chrześcijańskiej, europejskiej – przypomniał ordynariusz. Celebrans podkreślił, że sztuka obok nauki, religii, moralności jest jednym z czterech fundamentalnych elementów kultury.

W programie obchodów znalazła się uroczysta gala w Operze Nova, w czasie której rozstrzygnięto 42. edycję konkursu Generalnego Konserwatora Zabytków na „Zabytek Zadbany”. W gronie laureatów znalazły się również dwa obiekty sakralne – Kościół Najświętszej Marii Panny w zespole zamkowym w Malborku oraz Kaplica Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim. – Obchodząc ten dzień możemy cieszyć się z tego, że coraz więcej ludzi dostrzega zabytki i ich rolę w codziennym życiu – powiedział Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków Sambor Gawiński.

W programie świętowania znalazło się także zwiedzanie bydgoskiej starówki, Exsploseum oraz Wyspy Młyńskiej.

print