„Już gościsz Jezu w sercu mym”- to tytuł wystawy pamiątek pierwszokomunijnych z pierwszej połowy XX wieku z obecnych terenów diecezji bydgoskiej. 27 kwietnia o godz. 19 w Wyższym Seminarium Duchownym w Bydgoszczy odbędzie się konferencja inaugurująca wystawę. Prelegenci: dr Agnieszka Wysocka, ks. dr Paweł Hoppe oraz ks. dr Marcin Puziak poruszą zagadnienia dotyczące historii obrazków, tradycji pierwszokomunijnych oraz przybliżą symbolikę ukrytą w obrazkach pierwszokomunijnych.

Pamiątki rodzinne, które zostały wypożyczone od mieszkańców naszej diecezji, stworzyły ekspozycję prawie 70 obrazków i zdjęć. Wśród eksponatów są obrazki z 1907 roku, pamiątkowe zdjęcie z ks. Aleksandrem Rożkiem – duchownym zamordowanym w pierwszych dniach II wojny światowej, czy obrazki podpisane przez duchownych – więźniów z obozów koncentracyjnych. Wystawę ubogacają wspomnienia osób, które do Pierwszej Komunii Świętej przygotowywał bł. ks. Antoni Świadek – męczennik z Dachau, przed wojną  pracujący w Bydgoszczy.

Zapraszamy do odwiedzenia tej wystawy. Będzie ona czynna do końca czerwca.

Szczegóły na PLAKACIE.