„Jeden ojciec znaczy więcej niż stu nauczycieli” – to myśl przewodnia wojewódzkiego konkursu plastyczno-literackiego, którego finał 30 maja odbył się w Bydgoszczy.

Zwycięskie prace będą opublikowane w kalendarzu, który zostanie wydany przez Stowarzyszenie św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej. Dochód z publikacji-cegiełki będzie przeznaczony na funkcjonowanie Centrum Opieki Perinatalnej w Bydgoszczy.

Tę propozycję, skierowaną do uczniów szkół podstawowych, przygotowali Stowarzyszenie św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej oraz Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy, gdzie odbyła się gala podsumowująca. W sumie wpłynęło aż 140 prac. – Jako juror byłam zaskoczona dorosłością przekazu – tego, jak dzieci postrzegają swoich ojców, swoje rodziny – podkreśliła rektor, prof. Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej Helena Czakowska.

Pomysłodawcom chodziło o twórcze rozwijanie wiedzy oraz umiejętności przez dzieci i młodzież oraz propagowanie zachowań prorodzinnych i społecznych. Każdy z uczestników musiał przygotować pracę plastyczną, której głównym motywem stał się ojciec – bohater dziecięcego świata, oraz napisać krótki wiersz będący poetycką refleksją dotyczącą namalowanej sceny. – Chciałbym podziękować uczniom za kreatywność i zaangażowanie, dyrekcjom szkół za tak pozytywny odzew, nauczycielom, wychowawcom oraz opiekunom za wsparcie swoich podopiecznych. Pochyliliśmy się nad 140 historiami o ojcach – „bohaterach” dnia codziennego. Każda z nich jest wyjątkowa, gdyż mówi o niesamowitych relacjach łączących dzieci z ich ojcami, którzy dla swoich córek i synów będą zawsze wyjątkowi – powiedział prezes Stowarzyszenia św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej Andrzej Mamys.

Komisja konkursowa dokonała oceny zgłoszonych prac, zwracając uwagę na oryginalność przekazu, a także poprawność językową. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, m.in. sprzęt elektroniczny, książki oraz dyplomy. – Mój tata jest dla mnie najlepszym nauczycielem, kimś najbliższym. Biorąc udział w konkursie, chciałam pokazać, jak bardzo go kocham – powiedziała jedna z laureatek konkursu 11-letnia Marta Majchrzak, uczennica Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Polskich Noblistów w Kruszynie.

Zwycięskie prace plastyczne i literackie będą opublikowane w specjalnie przygotowanym kalendarzu, który zostanie wydany przez Stowarzyszenie św. Łazarza Diecezji Bydgoskiej. Dochód z publikacji-cegiełki zostanie przeznaczony na funkcjonowanie Centrum Opieki Perinatalnej w Bydgoszczy. Jego opieką są objęte rodziny z województwa kujawsko-pomorskiego, zwłaszcza mamy, u których już w trakcie ciąży rozpoznaje się tzw. wadę letalną płodu. To wada, która – bez względu na zastosowane leczenie – nie daje szansy na przeżycie dziecka.

Konkurs odbywał się pod honorowym patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.

print