„Przetrwali wszystkie burze, religijne oraz polityczne, zachowali nie tylko wiarę, ale i mowę ojczystą” – tak o pokoleniach kapłanów i mieszkańców Zakrzewa mówił biskup pomocniczy senior diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Paweł Cieślik, który 3 czerwca przewodniczył dziękczynnej Eucharystii z okazji 175. rocznicy poświęcenia kościoła św. Marii Magdaleny.

Kościół w stylu neoromańskim wybudowano w latach 1839-1841 staraniem ówczesnego proboszcza ks. Jana Tomasza Zenona Cichockiego. Został on poświęcony 25 października 1841 roku, a konsekrowany 5 czerwca 1842 roku. – Otaczamy modlitwą kapłanów i wszystkich mieszkańców, którzy trwali niewzruszenie w wierze i przekazywali ją następnym pokoleniom. Są oni dla nas drogowskazem w obecnym życiu, w trzecim tysiącleciu chrześcijaństwa – bp Paweł Cieślik.

Kościół posiada m.in. bogatą polichromię, w górnej części ołtarza głównego umieszczono XIX-wieczny obraz św. Marii Magdaleny – patronki parafii. Zabytkowy wystrój stanowią również: ambona z dekorowanym baldachimem, ołtarze: Ukrzyżowania, Serca Pana Jezusa i Matki Bożej (w kaplicy), barokowa chrzcielnica oraz ludowa rzeźba Chrystusa na krzyżu. – W ponad pięćsetletniej historii naszej parafii obecna świątynia jest trzecią. Nie sposób wymienić wszystkiego, co przez 175 lat działo się w murach tego kościoła, który przetrwał nienaruszony obie wojny światowe. Ileż łask spływało tu na wiernych w sakramentach świętych – powiedział proboszcz parafii św. Marii Magdaleny w Zakrzewie ks. prałat Andrzej Choroba.

W okresie międzywojennym Zakrzewo było prężnym ośrodkiem ruchu polskiego na Złotowszczyźnie, „duchową stolicą polskości” w państwie niemieckim. W latach 1903-1939 proboszczem parafii był ks. dr Bolesław Domański, pod którego wodzą Zakrzewo nie tylko walczyło o swoją tożsamość narodową, ale także przeżywało największy rozkwit. Do dzisiaj ks. dr Bolesław Domański jest nazywany Patronem Zakrzewa.

Z parafii zakrzewskiej pochodzi wielu kapłanów, sióstr zakonnych i dwóch biskupów: Piotr Krupa (konsekrowany 15 kwietnia 1984 roku w Kołobrzegu) i Paweł Cieślik (konsekrowany 6 stycznia 1995 roku w Watykanie). Biskup Cieślik przyjął również w kościele w Zakrzewie święcenia kapłańskie.