Mszą św. w bydgoskiej katedrze 29 czerwca zainaugurowano dzień skupienia dla organistów i muzyków kościelnych.

Całość zaś stanowiła przygotowanie do peregrynacji kopii obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w diecezji bydgoskiej. Dalsza część zrealizowana została w Domu Polskim, gdzie organiści wysłuchali m.in. prelekcji na temat Maryi w muzyce czy o roli organisty w prowadzeniu i dbałości o scholę oraz chór parafialny. Praktyczna część obejmowała ćwiczenia ze śpiewu części stałych Mszy Świętej, a także pieśni dedykowanych Eucharystii i Matce Bożej. – W mojej parafii gram od czternastego roku życia. Sama zaś pasja do muzyki pojawiła się już w okresie dzieciństwa. Dobrze, że można spotkać się z innymi, którzy także grają w swoich kościołach – powiedział Paweł Plata z parafii NMP Królowej Polski w Brzozie.

Dzień skupienia w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła stanowił początek cyklu spotkań mających na celu formację duchową i fachową organistów oraz muzyków kościelnych diecezji bydgoskiej.

Tekst i zdjęcia: ks. Mateusz Ziemlewski