13. Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej dotarła w upalne przedpołudnie w poniedziałek, 31 lipca na Jasną Górę. Wędrowało w niej ponad 700 pątników pod hasłem: „Idźcie i głoście”.

Pielgrzymi przemierzyli 330 km w 11 dni. Przewodnikiem pielgrzymki od lat jest ks. Jacek Salwa. W posłudze duszpasterskiej wspierało go 20 kapłanów, 6 kleryków i 3 siostry zakonne. Najmłodszy pielgrzym miał 15 miesięcy, najstarszy – 83 lata.

„Specyfika tego roku pokazała, że zasadniczo wszystkie grupy odmłodziły się – mówi ks. Marcin Scharwerk, służba medialna pielgrzymki – I może to jest znak dla nas, że młode pokolenia pragną szukać swojego miejsca także przy Bogu, może przez przypadek zachęceni w różny sposób pragną podjąć tę pierwszą część – iść. A kiedy rzeczywiście na tej drodze poznają siebie, poznają trudy, ale przede wszystkim otwartość i życzliwość ludzi, gdzieś te serca otwierają się na to, co głosił Bóg, głosiła Maryja, aby dzielić się miłością”.
„Ta miłość była widoczna przy dzieleniu się wodą, bo jednak trochę dni upalnych było – opowiada dalej ks. Marcin Scharwerk – Było i wiele dni deszczowych, w trudach, gdzie pojawiały się pęcherze. I jeden drugiego brał pod pachę, i rzeczywiście razem ze sobą podejmowali ten ból, cierpienie i współpielgrzymowanie”.

Pielgrzymi diec. bydgoskiej uczestniczyli we Mszy św. odprawianej w południe w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp diecezji bydgoskiej Jan Tyrawa.

Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry. Mówił: „Wasze tegoroczne pielgrzymowanie na Jasną Górę łączy się z Rokiem Jubileuszowym 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej koronami papieskimi, które miało miejsce w 1717 r. Niech trud waszego pielgrzymowania potwierdzony życiem ewangelicznym będzie wspaniałą perłą w duchowej, żywej koronie jubileuszowej Maryi, którą budujemy i zachęcamy do budowania. Waszemu pielgrzymowaniu przyświecało hasło ‘Idźcie i głoście’, jesteście tutaj, by posłuchać słowa umocnienia, słowa krzepiącego, słowa Ewangelii, by posłuchać Maryi i wraz z Nią iść i głosić”.
„Zmęczeni, ale zapewne także i szczęśliwi dotarliście dzisiaj przed oblicze Matki Bożej Częstochowskiej. Szczęśliwi, bo źródłem tego szczęścia jest satysfakcja, ze zaplanowane i podjęte dzieło udało się zrealizować. Mimo takich czy innych przeszkód, utrudzeń, dolegliwości, przezwyciężyliście samych siebie, swoje zmęczenie, swoje może i zwątpienie i jesteście dzisiaj tutaj – mówił w homilii bp Jan Tyrawa – Niech to zmęczenie, szczęście, satysfakcja przemienia się teraz w dziękczynienie. A moi drodzy jest za co dziękować. Ojciec paulin w słowach powitania przypomniał, że w tym roku obchodzimy jako Polacy, ma szczególnie tu na Jasnej Górze 300. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Jedną z form tego jubileuszu są nowe korony założone przed kilku dniami, przypatrzcie się im i weźcie ze sobą w swojej pamięci. Miało to miejsce przed 300 laty, jest to szczególna data, bowiem przez tę szczególną koronację postać Matki Bożej jeszcze bardziej wpisała się w naszą ziemię, w naszą kulturę, w naszą świadomość, w naszą mentalność, i nie tylko nam towarzyszyła, ale i nas inspirowała”.

o. Stanisław Tomoń

Fot. Krzysztof Świertok

BPJG / mn, mś

2017-07-31, poniedziałek, godz. 17.30

zobacz:
www.pielgrzymka.bydgoszcz.pl

print