Biskup ordynariusz Jan Tyrawa dokonał 3 września poświęcenia pięciu kamieni węgielnych pod budujący się kościół w Murowańcu. Pochodzą one z Wilna, Irkucka, Grazu, Czernej i Wadowic – miejsc związanych św. Rafałem Kalinowskim, który jest patronem parafii.

Uroczystości były związane także z jubileuszem dziesięciolecia wspólnoty, która została erygowana 1 listopada 2007 roku. Dzisiaj wierni spotykają się w kaplicy, wznosząc obok niej świątynię ku czci św. Rafała Kalinowskiego. – Nasza parafia jest przede wszystkim trzytysięczną wspólnotą, którą opiekuje się św. Rafał i którą ochrania swoim płaszczem Matka Boża Szkaplerzna – powiedział proboszcz ks. Ireneusz Kalaczyński.

Podczas jubileuszu oprócz kamieni węgielnych został poświęcony również sztandar parafialny. – Murowaniec długo czekał na swoją parafię. Od momentu jej ustanowienia na zawsze zmieniło się życie okolicznych mieszkańców. Nie tylko otrzymaliśmy miejsce kultu religijnego, ale udało się nam stworzyć Kościół duchowy. Dzieją się u nas cuda, bardzo mocno czujemy obecność i wstawiennictwo naszego patrona – powiedziała Katarzyna Kirstein-Piotrowska.

Ojciec Rafał Kalinowski urodził się w Wilnie 1 września 1835 roku. W roku 1863, po wybuchu w Polsce powstania, zwolnił się z wojska i przyjął obowiązek ministra wojny w rejonie Wilna. Aresztowany 24 marca 1864 roku został skazany na karę śmierci, którą zamieniono na 10 lat przymusowych prac na Syberii. W roku 1877 wstąpił do zakonu karmelitów bosych w Grazu w Austrii i przyjął imię zakonne brat Rafał od św. Józefa. Święcenia kapłańskie otrzymał w Czernej koło Krakowa 15 stycznia 1882 roku. Zmarł 15 listopada 1907 roku w klasztorze w Wadowicach, który założył i którego był wtedy przeorem. Papież św. Jan Paweł II kanonizował go w 1991 roku.

Po modlitwie odbył się festyn parafialny, który był podsumowaniem minionej dekady.

Fot. Krzysztof Kamieński

print