„Tylko Pan Bóg mógł wymyśleć i stworzyć taki świat, który poznajemy przez naukę” – mówił 4 września w bydgoskim kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz diecezji przewodniczył Mszy Świętej, która zainaugurowała nowy rok szkolny w Zespole Szkół Katolickich Pomniku Jana Pawła II. – Z całego serca namawiam was, abyście do tego czasu podeszli z ogromną radością i pasją. Tylko w ten sposób można zafascynować się rzeczywistością, która nas otacza. Tą rzeczywistością, którą poznajemy właśnie przez naukę. Rzeczywistością, która jest piękna, rozumna, skomplikowana, a jednocześnie stanowi całość, gdzie każda część ma swoje miejsce, znaczenie i sens. Jeśli tak uczynicie, to zrozumiecie, że ten świat jest dlatego taki, ponieważ został stworzony przez Pana Boga – mówił podczas homilii.

Wcześniej została odczytana Ewangelia, w której znalazła się przypowieść o talentach. – Tych talentów nie można zmarnować. Nie otrzymaliśmy ich po to, by je tylko mieć i się nimi chwalić. My musimy te talenty rozwijać, by w ten sposób budować swoje życie i ten świat, który od nas zależy. Świat rodziny, szkoły, pracy, w którym przyszło nam żyć – dodał celebrans.

Nowy rok szkolny rozpoczęło ponad sześciuset uczniów. Bydgoska placówka należy do grona największych szkół katolickich w Polsce. – Nasza szkoła wyróżnia się przede wszystkim dyscypliną, kulturą i poziomem nauczania. Nie chodzi tylko o umiejętność przekazywania wiedzy, ale o starania nauczycieli, którzy dbają o nasz całościowy rozwój – zakończył Stanisław Marzec, uczeń trzeciej klasy liceum.

W placówce pracę podejmuje ponad sto osób, z czego ponad osiemdziesiąt to nauczyciele, pedagodzy i wychowawcy.