Dotarcie do młodzieży z wartościami chrześcijańskimi poprzez różnorodne warsztaty, koncerty i wydarzenia towarzyszące – to główny cel „Projektu Kostka”. Trzy dni wypełnione muzyką i modlitwą są tworzone przez młodych dla młodych. Spotkanie w Złotowie (od 8 do 10 września) zorganizowano po raz siódmy.

Przygotowanie projektu od kilku lat angażuje wielu organizatorów, wolontariuszy, sponsorów czy patronów medialnych. Zespół składa się w większości z ludzi młodych z niesamowitym potencjałem. – Każdy z nas ma rożne pomysły, aby jak najlepiej dotrzeć do młodzieży – powiedziała Jowita, od początku zaangażowana w projekt.

Samo tworzenie inicjatywy zaczęło się od adoracji Najświętszego Sakramentu, kiedy to w 2011 roku Misjonarzom Świętej Rodziny oddano kościół „szkolny” pw. św. Stanisława Kostki w Złotowie. – To wtedy narodziła się idea stworzenia wydarzenia ewangelizacyjnego, które będzie zrzeszało młodych ludzi poza murami kościoła – dodał Dawid.

Głównym organizatorem wydarzenia jest parafia Wniebowzięcia NMP w Złotowie prowadzona przez Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny. – Tegoroczna edycja przybrała postać festiwalu hip-hopowego. W ten sposób staramy się wychodzić do coraz szerszego grona odbiorców, związanych nie tylko ściśle z Kościołem – powiedział ks. Adam Gaca MSF. – Trzeba było też zdecydować się na wykonawcę, który przyciągnie młodzież, co też było nie lada wyzwaniem. Ostatecznie padło na „Grubsona” (Tomasza Iwancę). Stwierdziliśmy, że jest na tyle znanym artystą w środowisku młodzieży, właśnie niekoniecznie tej „kościołowej”. Mieliśmy w sobie przekonanie, że z chęcią wybiorą się na jego występ, zderzając się z młodymi osobami żyjącymi Ewangelią na co dzień – podkreślił Dawid.

Jak podkreślają młodzi „Projekt Kostka” jest po to, aby młodzi ludzie, zagubieni w codzienności, mogli odnaleźć siebie poprzez świadectwo rówieśników. To także nawiązywanie do osoby patrona dzieci i młodzieży – św. Stanisława Kostki. – Ten święty pokazuje, jak być niezależnym od otoczenia i żyć według prawdziwych wartości – dodała Ewelina.

Szczegóły na temat tegorocznej i poprzednich edycji można znaleźć m.in. pod adresami:  http://projektkostka.pl oraz https://www.facebook.com/projektkostkazlotow/

Fot. Ida Balicka

print