„Głoszenie i praktykowanie miłości stało się fundamentem chrześcijaństwa, tego wszystkiego co chrześcijaństwo osiągnęło” mówił 5 października biskup Jan Tyrawa podczas Mszy Świętej z okazji erygowania parafii św. Faustyny Kowalskiej w Bydgoszczy.

Biskup powołał do życia nową wspólnotę, mając na uwadze szybki wzrost liczby mieszkańców w największej dzielnicy Bydgoszczy, jaką jest Fordon. Została ona wydzielona z terytorium parafii macierzystej Matki Boskiej Królowej Męczenników. – O jednej rzeczy wiedzieliśmy od dawna, że dokładnie na tej działce powstanie kiedyś kościół. W tej chwili mamy kaplicę i chcieliśmy podziękować za erygowanie parafii – mówili na wstępie parafianie.

Pasterz diecezji, który dokonał poświęcenia kaplicy, zwrócił uwagę na tworzącą się nową przestrzeń, którą można określić jako urzeczywistnienie tego, co jest nazywane chrześcijaństwem. Postawił jednocześnie pytanie, czym jest i czym chce być chrześcijaństwo? – Jest tą przestrzenią, która stworzona została do tego, by człowiek mógł się urzeczywistniać, stawać w tych wszystkich najważniejszych wymiarach, które charakteryzują jego egzystencję – podkreślił.

Historyczna chwila dla diecezji i wspólnoty miała miejsce w dniu, w którym Kościół wspomina apostołkę Bożego Miłosierdzia św. Faustynę Kowalską. – Jej postać jest również dowodem na to, że chrześcijaństwo zostało objawione maluczkim. Dzisiaj „Dzienniczek” jest najpopularniejszym dziełem literatury polskiej, które tłumaczone jest na wszystkie języki świata. To zadziwiające, jak ta prosta, niewykształcona dziewczyna potrafiła się wspiąć na szczyty. To jest właśnie paradoks chrześcijaństwa – mówił bp Jan Tyrawa, zachęcając zebranych, by nie wstydzili się w swoim życiu wyznania wiary.

Dekret erygujący parafię oraz ustanawiający proboszcza odczytał kanclerz Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy ks. prałat Grzegorz Nowak. – Moi drodzy, macie proboszcza i to najmłodszego w diecezji bydgoskiej – mówił biskup Jan Tyrawa. Został nim ks. Krzysztof Kozłowski. Kapłan w czerwcu ubiegłego roku rozpoczął posługę w parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników w Bydgoszczy z zadaniem zorganizowania ośrodka duszpasterskiego, obejmującego wiernych mieszkających na Osiedlu Eskulapa. – Rozpoczynaliśmy naszą wspólną drogę w Środę Popielcową, słysząc słowa Jezusa: „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Dzisiaj spoglądamy na zapiski św. Siostry Faustyny, które przypominają, że Miłosierdzie jest największym z boskich przymiotów, będącym zwieńczeniem dzieł Boga-Stworzyciela. Chciałbym podziękować księdzu biskupowi za zaufanie. Podziękować również księdzu kanclerzowi prałatowi Grzegorzowi Nowakowi i księdzu ekonomowi prałatowi Przemysławowi Książkowi za towarzyszenie w tych dniach tworzenia parafii – powiedział proboszcz ks. Krzysztof Kozłowski.

Podwaliny pod budowę przyszłego kościoła zostały założone w 2002 roku przez ks. prałata Zygmunta Trybowskiego. Kapłan tuż przed swoją śmiercią nabył działkę, na której znajduje się dzisiejsza kaplica. Nowa parafia stała się częścią dekanatu Bydgoszcz V.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print