Bydgoszcz, Nakło nad Notecią, Szubin, Żołędowo – to tylko niektóre miejsca w diecezji bydgoskiej, w których wierni uczestniczyli w „Różańcu Do Granic”.

Pomimo że województwa stanowiące jej terytorium, nie są terenami przygranicznymi, nie brakowało chętnych do włączenia się w inicjatywę, której głównym założeniem było otoczenie całej Polski modlitwą różańcową. – W roku jubileuszu objawień w Fatimie odpowiadamy na wezwanie „Niebieskiej Pani” do codziennej modlitwy: „nawracajcie się, wynagradzające za grzechy przeciw mojemu niepokalanemu sercu i odmawiajcie różaniec”. Październik jest czasem, w którym częściej chwytamy za różaniec. Dobrze by było, aby tak już pozostało, aby przez cały rok ta modlitwa była przez nas często odmawiana – powiedział ks. Karol Rawicz-Kostro z parafii NMP Królowej Polski w Nakle nad Notecią.

Dla wspólnoty 7 października jest również dniem, w którym przypada całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu. – Przez cały dzień odmówiliśmy cztery części różańca, kolejno w intencjach: pokoju na świecie, Ojca Świętego, nawrócenia grzeszników i dusz czyśćcowych – dodał kapłan. – Modlitwa różańcowa, którą odmawiam każdego dnia, jest jak rozmowa z Matką. Jako wspólnota Żywego Różańca włączamy się w inicjatywę „Różaniec Do granic”, aby z Nakła nad Notecią płynęła nasza modlitwa do granic Polski – powiedziała zelatorka Sławomira Sukacz.

Zgromadzeni w nakielskiej świątyni odmówili również na początku adoracji modlitwę do polskich świętych i błogosławionych, przyzywając ich wstawiennictwa w sprawach ważnych dla Ojczyzny i świata. – W tajemnicach bolesnych modliliśmy się o nawrócenie najbardziej zatwardziałych grzeszników, wypełniając wspomniane orędzie Pani Fatimskiej. Pragniemy, by modlitwa płynąca z naszych młodych serc pomogła im poznać i pokochać Chrystusa – dodała Agnieszka Nowaczewska z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. – Najpierw uczestniczyliśmy w Mszy Świętej, po której dzieciom zostały poświęcone różańce. Później przed Najświętszym Sakramentem rozważaliśmy wszystkie części różańca, błagając o ochronę, pokój i nawrócenie. Dostrzegamy, jak bardzo nasza ojczyzna i świat potrzebują modlitwy – dodał proboszcz parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Żołędowie ks. kanonik Jarosław Kubiak.

„Różaniec Do Granic” to wydarzenie przeżywane w dwóch etapach. W pierwszej części wierni zgromadzili się w kościołach stacyjnych, położonych wzdłuż całej granicy Polski – od wybrzeża, przez tereny wschodnie i południe, aż po granicę zachodnią. Tam wysłuchali konferencji, uczestniczyli w Eucharystiach oraz adoracjach Najświętszego Sakramentu. Potem udali się na wyznaczone miejsca, nazwane „strefą modlitwy”, odmawiając różaniec. Organizatorami „Różańca Do granic” byli Maciej Bodasiński i Lech Dokowicz z Fundacji „Solo Dios Basta”.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Michał Czyż

Procesja różańcowa w Szubinie – zdjęcia: Maciej Rejment

print