Drużyny, w których skład weszli przedstawiciele dwunastu dekanatów diecezji, zmierzyły się z konkurencjami: artystyczną, sportową i intelektualną, jakie rozegrano podczas VI „Bydgoskiej Karoliady” w ramach XVII Dnia Papieskiego.

Rozgrywki turniejowe z udziałem młodzieży dyscyplinami i treścią nawiązywały do życia i nauki św. Jana Pawła II. – To już kolejne pokolenie młodych związanych z „Wiatrakiem”, którzy włączają się w organizację części kulturalnej Dnia Papieskiego – powiedział ks. Krzysztof Buchholz, prezes Fundacji „Wiatrak”, która wraz z Kurią Diecezjalną w Bydgoszczy zorganizowały VI „Bydgoską Karoliadę”.

Pomocą w realizacji konkurencji intelektualnej stała się książka „Przekroczyć próg nadziei”. – „Karoliada” daje młodzieży pewną przestrzeń, która umożliwia wspólną modlitwę oraz integrację, a nade wszystko staje się okazją do pochylenia nad fenomenem św. Jana Pawła II, który całym sobą inspirował młodzież świata – powiedział ks. Łukasz Krzewiński z bydgoskiej parafii Świętych Polskich Braci Męczenników. – „Karoliada” to nasz czas, czas ludzi młodych zgromadzonych wokół Chrystusa, który w świecie pełnym chaosu nadaje naszemu życiu głęboki sens. Daje nadzieję, której propagatorem stał się dla wielu z nas właśnie św. Jan Paweł II – dodała uczestniczka Kasia.

Dzień Papieski odbywa się zawsze w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym oraz charytatywnym. Stąd wydarzenia z nim związane stały się okazją do wsparcia finansowego młodych ludzi, którzy rozwijają swoje talenty pod opieką Fundacji „Dzieło Nowego Tysiącleciaˮ, stanowiącej żywy pomnik św. Jana Pawła II. – To, że jestem stypendystką, nie tylko daje mi pieniądze. Oczywiście ten aspekt jest istotny, ale fundacja daje nam o wiele więcej. Kształtujemy w sobie pewien system wartości, które mają określoną hierarchię – powiedziała Justyna Byczyńska, studentka piątego roku filologii rosyjskiej i pierwszego roku kierowania oświatą.

Podczas zabawy w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” odbył się także finał Ogólnopolskiego Przeglądu Piosenki z Janem Pawłem II organizowanego przez „Wiatrak”, do udziału w którym zostały zaproszone dzieci i młodzież. Jego uczestnicy wystąpili na scenie z „Siewcami Lednicy”. Zespół, który zagrał również koncert, był gwiazdą XVII Dnia Papieskiego w Bydgoszczy.

Najlepszą drużyną VI „Bydgoskiej Karoliady” okazała się ta, w skład której weszli młodzi z dekanatów Złotów I i Osielsko. Drugie miejsce zajął zespół z dekanatów Nakło nad Notecią i Łabiszyn, zaś na trzeciej pozycji uplasowała się grupa z dekanatów Sępólno Krajeńskie i Bydgoszcz VI. Za najlepszy „Klub Kibica” nagrodzono dekanat Sępólno Krajeńskie.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print