IX Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej przed nawiedzeniem kopii obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej przybyła w czwartek, 26 października na Jasną Górę. Pielgrzymowanie miało charakter nowennowy, czyli odbywało się przez 9 kolejnych lat. W ten sposób diecezja przygotowuje się duchowo do peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej, która rozpocznie się 1 września 2018 r., a zakończy 6 kwietnia 2019 r.

Tegoroczne pielgrzymowanie odbywało się pod hasłem: „Wszystko jedynemu Bogu przez Maryję” i było związane z modlitwą o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Uczestniczyło w nim 928 osób z różnych wspólnot diec. bydgoskiej oraz 29 kapłanów.

„Rozpoczęliśmy to pielgrzymowanie już od roku 2009 – przypomina ks. Mirosław Pstrągowski, proboszcz par. św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy – Od 1 grudnia rozpoczniemy przygotowanie bliższe poprzez 9 miesięcy do spotkania z Matką Najświętszą, a już ostatni etap przygotowania w diecezji bydgoskiej to będą podjęte misje, które w sposób bezpośredni mają nas przygotować, bo żeby coś pięknego przeżyć, żeby rzeczywiście to spotkanie nie poszło na marne, ważne jest przygotowanie duchowe. I my już od 9 lat przygotowujemy się duchowo”.

„My dzisiaj w czasie Apelu Jasnogórskiego wołaliśmy do Matki Bożej tak, jak to było 1956 roku: Matko, przyjdź do nas. Matko kochamy Cię. Matko przyjdź do nas i zamieszkaj w naszych sercach, w naszych wspólnotach, a szczególnie w tej młodej wspólnocie diecezji bydgoskiej” – mówi ks. Mirosław Pstrągowski.

Pielgrzymka rozpoczęła się o godz. 16.00 powitaniem w Sali o. Kordeckiego i Drogą Krzyżową na jasnogórskich wałach. O godz. 19.45 Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej przewodniczył i homilię wygłosił ks. prał. Grzegorz Nowak, kanclerz kurii diec. bydgoskiej.

„Stajemy przed obliczem Najświętszej Maryi, Matki naszej i Królowej jako dzieci najmłodszej diecezji w Polsce, obok świdnickiej. Przez 9 lat przyjeżdżaliśmy tutaj na Jasną Górę z zaproszeniem do Maryi, aby raczyła nas nawiedzić. Mamy nadzieję, że jesteśmy godni tego nawiedzenia. Przybywamy z diecezji, której współpatronką jest Matka Boża Pięknej Miłości, bł. bp Michał Kozal i przybywamy z miasta, z którego w ostatnią męczeńską drogę wybrał się bł. ks. Jerzy Popiełuszko, mamy nadzieję, że wkrótce święty” – mówił w homilii ks. prał. Grzegorz Nowak.

Przypomniał, że peregrynacja obrazu miała przeciwstawić się systemowej ateizacji społeczeństwa i pomóc narodowi zachować jego tożsamość. Zacytował prymasa Wyszyńskiego: „Jak Polska się uchrześcijani, stanie się wielką siłą moralną”. Władze starały się zrobić wszystko, by temu przeciwdziałać, doszło nawet do tego, że aresztowały obraz.

„Umocnienie wiary i odbudowa moralności były w przekonaniu prymasa warunkiem przetrwania polskiego narodu. Zatem, czy coś te słowa straciły na swojej aktualności? Nie. Gdy przybędzie do nas Matka Najświętsza w kopii swego Jasnogórskiego obrazu, przybędzie po to, byśmy umocnieni na duchu, umocnieni na wierze, mogli pokonać zło i siebie” – podkreślił kaznodzieja.

Następnie wierni wspólnie uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim, którego rozważanie poprowadził ks. Mirosław Pstrągowski. Po Apelu rozpoczęła się całonocna modlitwa przed Cudownym Obrazem.

Tekst: o.Stanisław Tomoń
BPJG/mn
Zdjęcia: BPJG/Marek Kępiński/ks. Mirosław Pstrągowski

 
print