Święci Hiacynta i Franciszek oraz bł. Bartolo Longo – to główni „bohaterowie” Nocy Świętych, którą zorganizowano w bydgoskiej parafii św. Łukasza Ewangelisty. Wierni modlili się przy 170 relikwiach świętych i błogosławionych, które są w posiadaniu wspólnoty.

Z zaproszenia skorzystali nie tylko parafianie, ale i mieszkańcy Bydgoszczy oraz diecezji. Całość rozpoczęła się Mszą Świętą, po której wierni przy śpiewie Litanii do Wszystkich Świętych przeszli w procesji do kaplicy Matki Bożej Królowej Wszystkich Świętych.

Wydarzeniu towarzyszyło hasło „Wzorem Świętych bądźmy ludźmi modlitwy”. – To spotkanie ze świętymi ma przypominać o potrzebie modlitwy – przede wszystkim różańcowej, do której zachęcała Matka Boża, objawiając się dzieciom w Fatimie. To zadanie realizował również bł. Bartolo Longo, Apostoł Różańca – powiedział ks. Mirosław Pstrągowski.

W następnych dniach, aż do 22 listopada, Msza św. wieczorna będzie sprawowana w kaplicy, w której wyeksponowane zostaną relikwie wielu świętych i błogosławionych. – W listopadowy czas zadumy nad śmiercią, wiecznością, ale także świętością każdy będzie miał możliwość modlić się w tym niezwykłym łukaszowym panteonie świętych i błogosławionych – dodał proboszcz parafii św. Łukasza Ewangelisty w Bydgoszczy

Podobne spotkania, które odbywały się w wielu parafiach diecezji bydgoskiej, stały się okazją do bliższego poznawania wybitnych postaci Kościoła i wypraszania łask przez ich wstawiennictwo.

Tekst: Marcin Jarzembowski

print