Towarzystwo Przyjaciół Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oddział w Bydgoszczy – w ramach obchodów 100-lecia istnienia KUL – zaprasza na wykład ks. prof. dra hab. Augustyna Eckmanna zatytułowany „Nawrócenie czy duchowy rozwój św. Augustyna?”

Wykład odbędzie się 20 listopada (poniedziałek) o godz. 19 w auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej przy ulicy Grodzkiej 18.

Ksiądz Profesor jest kapłanem diecezji pelplińskiej, prof. nauk humanistycznych, dr. hab. nauk teologicznych, prof. zw. KUL. Pochodzi z Ostrowitego w pow. Chojnickim. W latach 1967-1971 pracował jako wikariusz w parafii św. Mikołaja w Bydgoszczy-Fordonie. Będąc pracownikiem KUL, pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji: Kierownik Katedry Literatury Wczesnochrześcijańskiej, Dyrektor Instytutu Filologii Klasycznej, Prezes Towarzystwa Naukowego KUL, członek Zarządu Głównego TP KUL, sekretarz Rady Naukowej KEP, Ojciec Duchowny Konwiktu Księży Studentów.

Jest autorem ponad 250 publikacji, w których przenikają się płaszczyzny humanistyczne z teologicznymi, filologiczne z biblijnymi, patrystyczne ze współczesną refleksją filozoficzną. Autor odsłania w nich wielkość człowieka, jego rozumu i wiary. Wniósł niezaprzeczalny wkład w chrześcijańskość europejskiej kultury pojętej jako synteza religii chrześcijańskiej (dziedziczki religii Mojżeszowej) i antycznej kultury grecko-rzymskiej.