„Niech te sztandary staną się prawdziwym symbolem wspólnoty” – mówił 24 listopada w katedrze biskup ordynariusz Jan Tyrawa. Poświęcił on nowe sztandary dla Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Bydgoszczy oraz Aresztu Śledczego w Bydgoszczy.

Fundatorem sztandaru dla OISW w Bydgoszczy była Pomorska Instytucja Gospodarki Budżetowej „Pomerania” w Koszalinie natomiast dla AŚ w Bydgoszczy Prezydent Miasta Bydgoszczy. – Sztandar jest znakiem najlepszej tradycji Służby Więziennej, służenia społeczeństwu oraz wierności ideałom praworządności i poszanowania godności jednostki ludzkiej oraz zaszczytnej, ofiarnej i wiernej służby dla dobra Rzeczypospolitej Polskiej – powiedział mjr Mariusz Budny.

Rzecznik prasowy dyrektora okręgowego dodał, że jako symbol wartości, którymi kieruje się Służba Więzienna, sztandar będzie wykorzystywany podczas uroczystych obchodów świąt państwowych, wręczania funkcjonariuszom nominacji na wyższe stopnie służbowe, wręczania orderów i odznaczeń oraz uroczystości o charakterze patriotycznym i religijnym, przez co wpłynie na kształtowanie pozytywnego wizerunku formacji.

Dyrektorowi Okręgowemu Służby Więziennej w Bydgoszczy podlega dziesięć jednostek organizacyjnych, w tym trzy areszty śledcze i siedem zakładów karnych. Zgodnie z przeznaczeniem, ustalonym przez Dyrektora Generalnego Służby Więziennej dla każdej z jednostek, w zakładach karnych i aresztach śledczych okręgu bydgoskiego mogą przebywać: kobiety i mężczyźni, tymczasowo aresztowani i skazani – młodociani, odbywający karę po raz pierwszy i recydywiści penitencjarni. Łączna pojemność jednostek to około 6500 miejsc dla osadzonych.

Na dzisiaj w okręgu bydgoskim pozostały już tylko trzy jednostki penitencjarne – Areszt Śledczy w Chojnicach, Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu oraz Zakład Karny w Koronowie – które nie posiadają własnych sztandarów.

Dalsze obchody z udziałem władz różnych szczebli, zaproszonych gości oraz pracowników Służby Więziennej odbywały się w Operze Nova. Miało tam miejsce m.in. symboliczne wbicie w drzewce gwoździ pamiątkowych oraz honorowych.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

print