Koncert chóru Sound’n’Grace zwieńczył ogólnopolski Festiwal Twórczości Osób Niepełnosprawnych fART, który odbywał się w Bydgoszczy. Największe przeboje zabrzmiały 30 listopada w Bazylice Królowej Męczenników.

Hasłem przewodnim tegorocznej – szóstej już edycji organizowanego przez Fundację „Wiatrak” konkursu były słowa „Powinno się być dobrym jak chleb”. Nawiązywały one do postaci św. Brata Alberta, który jest patronem kończącego się roku. Niepełnosprawni mogli zaprezentować swoją twórczość w jednej z siedmiu kategorii: rękodzieło, fotografia, malarstwo, twórczość literacka, teatr, taniec, muzyka.

Ostatecznie w festiwalu wystartowało 202 uczestników, którzy przesłali 159 prac. Do „Wiatraka” wpłynęły też nagrane przedstawienia teatralne, prezentacje muzyczne i pokazy taneczne. – Najpiękniejsze jest doświadczenie wspólnoty, dzielenia się talentami, pomnażania ich i wspólnego radowania się z tego, że Pan Bóg nam je ofiarował. My ich nie zakopujemy, ale pomnażamy – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.

Spotkanie w bazylice było także okazją do świętowania 22. urodzin „Wiatraka”. Stąd nie zabrakło statuetek „Przyjaciela Wiatraka”. Wśród tegorocznych laureatów statuetek znaleźli się: Jarosław Józefowicz, Jan Gogolewski, Krzysztof Mikulak, ks. Sylwester Warzyński, Jolanta i Romuald Lutostańscy, Małgorzata i Artur Małowińscy, Aleksandra Gierej, Przemysław Gorzelak, Katarzyna Serwińska oraz Małgorzata Zasępa. To osoby prywatne, reprezentujące także różne instytucje, firmy oraz wolontariusze. Wszyscy wspierają rozwój fundacji poprzez twórczą obecność, pomoc modlitewną oraz troskę wyrażoną czynem.

Misją „Wiatraka” jest wspieranie osoby ludzkiej na wszystkich etapach i stanach jej życia, aby z pomocą św. Jana Pawła II i św. Matki Teresy z Kalkuty, osiągnęła pełnię szczęścia w odkrywaniu godności  oraz dojrzałym i odpowiedzialnym darze dla drugiego człowieka. Przez 17 lat miejscem funkcjonowania „Wiatraka” był dom parafialny. Dzisiaj centrum stanowi Dom Jubileuszowy Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Wyniki zmagań festiwalowych oraz więcej informacji na temat fundacji można znaleźć pod adresem www.wiatrak.org.pl. Projekt był współfinansowany ze środków PFRON i Biura Kultury Bydgoskiej.

Tekst: KJ
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print