30 listopada 2017 roku, dobę po pożarze, który strawił kościół pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Ciężkowie, parafianie spotkali się w świetlicy wiejskiej w Ciężkowie, by wspólnie wypracować pomysły na pomoc w odbudowie kościoła.

Chyba nikt nie spodziewał się tak wysokiej frekwencji. Poza mieszkańcami parafii, byli także zaproszeni goście: starosta nakielski Tomasz Miłowski, wiceburmistrz Szubina Krystyna Sichel, dowódca JRG nr 2 w Szubinie Mariusz Mantych, radni powiatowi, miejscy, sołtysi.

Proboszcz parafii św. Wita w Słupach powiedział, co już zostało zrobione. – Szkoda została zgłoszona do ubezpieczyciela, dziś (30.11.-przyp.red.) na miejsce przyjechał Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego, który wyłączył kościół z użytkowania. Koszt odbudowy świątyni to szacunkowo około 800 tys. zł. 29 listopada 2017 r. odbyło się zebranie rady parafialnej, na którym zadecydowano o wysłaniu prośby o pomoc do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego – mówił proboszcz.

Być może środki pomocy finansowej uda się pozyskać także ze Starostwa Powiatowego w Nakle nad Notecią. Kilka możliwości przedstawił starosta nakielski Tomasz Miłowski. Jest duża szansa na uzyskanie nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych na odbudowę świątyni. Wiceburmistrz Szubina Krystyna Sichel proponowała, aby pomocy szukać przede wszystkim w Urzędzie Marszałkowskim. Każdy z zaproszonych gości wyraził słowa współczucia, każdy w jakiś sposób był związany z kościołem w Ciężkowie.

Są także inicjatywy, w które bezpośrednio mogą włączyć się mieszkańcy. To kiermasz ozdób i kartek świątecznych (w przygotowania włączą się uczniowie Szkoły Podstawowej w Królikowie i Kowalewie, o czym zapewnili obecni na spotkaniu dyrektorzy) oraz sprzedaż ciast. Co tydzień będzie zajmowało się tym inne sołectwo, a akcja ruszy w drugą niedzielę adwentu, czyli 10 grudnia. Kolejną inicjatywą jest zorganizowanie zabawy karnawałowej z licytacjami i cegiełkami. Być może wraz z nadejściem lata uda się zorganizować festyn. Całkowity dochód ze wszystkich tych działań zostanie przekazany parafii.

Na spotkaniu ustalono również, że niedzielna Msza Święta będzie odprawiana w świetlicy wiejskiej o godz. 12.00.

A już teraz można wpłacać darowizny na rzecz odbudowy spalonego kościoła filialnego w Ciężkowie na konto: 80 8181 0000 0006 9443 2000 0001 z dopiskiem „Odbudowa spalonego kościoła”. Odbiorca: Parafia Rzymsko-Katolicka pw. Św. Wita w Słupach, Słupy 5, 89-200 Szubin.

Tekst i zdjęcia: Maciej Rejment

print