„Wołam. Przyjdź!” – to hasło adwentowych wieczorów refleksji i modlitwy, które mają młodych z Bydgoszczy i okolic przeprowadzić przez Adwent i dobrze przygotować do czasu Świąt Bożego Narodzenia.

Spotkania rekolekcyjne zaplanowano na trzy poniedziałkowe wieczory. – Wiemy, kiedy będą święta. Jak co roku Boże Narodzenie odbędzie bez względu na to, czy będziemy na nie przygotowani, czy nie. To dosyć przerażająca teza, zwłaszcza, jeśli myślimy serio o tym szczególnym czasie. Każdy z nas ma osobiste doświadczenie Adwentu, ma również swoje zwyczaje, które są z nim związane. Stąd propozycja, aby spotkać się na wspólnym zastanowieniu się, o co w ogóle w Adwencie chodzi i jak go przeżyć, by go nie zmarnować – tłumaczy odpowiedzialny za spotkania ks. Tomasz Wołoszynowski z parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy.

Inicjatywa została skierowana zwłaszcza do młodzieży uczącej się, studiującej, pracującej, ale również do wszystkich, którzy chcą przygotować się na Boże Narodzenie. W rekolekcje zaangażowali się także kapłani, którzy na co dzień pracują z młodzieżą: ks. Łukasz Boruch, ks. Łukasz Krzewiński oraz ks. Piotr Wachowski. – Razem z młodzieżą zechcieliśmy przeżyć Adwent, który wprowadza nas w rok duszpasterski nacechowany pragnieniem „napełnienia Duchem Świętym”. Co to oznacza dla młodego człowieka? – pytał ks. Piotr Wachowski. – Teoretycznie jesteśmy Nim przesiąknięci: ochrzczeni, wybierzmowani, w łasce uświęcającej, na rekolekcjach. A jednak czujemy, że może nie do końca – dodał diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Według ks. Wachowskiego, odpowiedzi na wiele pytań należy szukać w słowie Bożym. Duszpasterz młodzieży dodał, że w Ewangelii na pierwszą niedzielę Adwentu można znaleźć usilne wezwanie Jezusa wyrażone m.in. słowami: „czuwajcie”, „miejcie oczy szeroko otwarte”. – Być wypełnionym Duchem Świętym, to stać się pasjonatem czuwania w Bożej sprawie, jakby z oczami na zewnątrz – jak Pan Jezus, którego napiętnowali, że odszedł od zmysłów (Mk 3,20-21). Jak św. Maksymilian Kolbe czy św. Brat Albert, którzy z pozycji potencjalnie świętych stali się nimi radykalnie; jak każdy nasz święty patron. Jezus zaprasza nas do tego, by nie przespać życia, ale zostawić widoczny ślad – powiedział ks. Wachowski. 

Program spotkań, które odbywają się w kaplicy kościoła św. Jadwigi Królowej w poniedziałki o godz. 19.30, tworzą konferencja oraz nabożeństwo w nią wprowadzające.

Tekst: MJ
Zdjęcia: ks. Tomasz Wołoszynowski

print