Tysiące dzieci z województwa kujawsko-pomorskiego wzięło udział w akcji „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”, która została 7 grudnia zorganizowana przez Caritas Diecezji Bydgoskiej oraz Komendę Wojewódzką Policji w Bydgoszczy.

Ideą przedsięwzięcia jest aktywizacja dzieci dotkniętych ubóstwem i różnego rodzaju dysfunkcjami oraz zapewnienie im niecodziennej rozrywki i zabawy, połączonych z edukacją na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania czasu wolnego. Imprezę w bydgoskiej Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” poprowadzili policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy, zapewniając ciekawy program artystyczny.

Nie zabrakło m.in. przedstawienia, które miało charakter profilaktyczny. – Omawiamy zagrożenia związane z korzystaniem z Internetu, kontaktem z osobami obcymi, bezpieczeństwem na drodze oraz handlem ludźmi – powiedziała podinspektor Monika Chlebicz, rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy. – Nie brakowało dobrej zabawy i upominków, tego wszystkiego, co w okresie świąt i spotkania ze św. Mikołajem, a potem z Bożą Dzieciną jest potrzebne i napełnia nas nadzieją oraz radością – dodał dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.

Podczas wydarzenia na „Łuczniczce” została zainaugurowana kolejna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jej znakiem jest świeca Caritas. Pozyskane środki z ich sprzedaży przeznaczone są na letni wypoczynek, całoroczne dożywianie dzieci w szkołach i świetlicach, wparcie medyczne oraz pomoc edukacyjną. W tym roku 10 groszy z każdej rozprowadzonej świecy trafi do potrzebujących dzieci z Ameryki Południowej.

Dzień wcześniej pod eskortą ulicami Bydgoszczy przejechał specjalny konwój ze św. Mikołajem, maskotką kujawsko-pomorskich policjantów „Polfinkiem” oraz „Sercem” Caritas. Celem trasy, która miała swój początek w siedzibie Caritas Diecezji Bydgoskiej był Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. Józefa Brudzińskiego w Bydgoszczy. Święty Mikołaj wraz z pomocnikami dotarł kabrioletem, a za nim samochód wypełniony prezentami. Spotkali się oni z dziećmi m.in. z Ośrodka Rehabilitacji Dziennej oraz Oddziału Pediatrii, Hematologii, Onkologii i Reumatologii.

Tekst i zdjęcia:  KJ

 
print