Salezjanie po raz drugi zaprosili mieszkańców Bydgoszczy i okolic na „Boski Jarmark”. W jego programie zaplanowano występy małych artystów, wspólne kolędowanie, degustację świątecznych potraw oraz warsztaty decoupage.

Wydarzenie odbywało się 9 i 10 grudnia w Oratorium „Dominiczek”, które działa w Collegium Salesianum na terenie parafii św. Marka. „Boski Jarmark” to specjalny festyn połączony z zabawami dla wszystkich, przygotowany przez wolontariuszy z Salezjańskiego Stowarzyszenia Wychowania Młodzieży. – W jarmark zaangażowały się dzieci uczęszczające na zajęcia, a także ich rodzice, animatorzy i osoby współpracujące z oratorium – powiedziała wiceprezes stowarzyszenia Bożena Tomaszewska.

Wśród atrakcji nie zabrakło prezentacji sposobów na aranżacje świątecznego stołu oraz artystycznego pakowania prezentów. Chętne osoby mogły także skorzystać ze specjalnych kramów, nabywając świąteczne różności wykonane przez podopiecznych oratorium.

Cały dochód, który pozyskamy, zostanie przeznaczony na leczenie dwunastoletniej Gabrysi, której grozi amputacja ręki. To dziewczynka uczęszczająca na zajęcia do salezjańskiego oratorium, u której wykryto niedawno złośliwy nowotwór kości – osteosarcomę. Pojawiła się nadzieja na leczenie w niemieckiej klinice, w której są stosowane innowacyjne metody, dające szansę na uratowanie ręki. Wstępny kosztorys, jaki rodzice otrzymali od kliniki, opiewa na sumę 60 tys. euro, a rozpoczęte leczenie trzeba kontynuować.

„Boski Jarmark” jest również kontynuacją koncertu „Kochamy Cię, Święty Mikołaju”, podczas którego Salezjańskie Stowarzyszenie Wychowania Młodzieży i Oratorium „Dominiczek” zbierało fundusze na wakacyjny wypoczynek dzieci leczonych w Klinice Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. A. Jurasza w Bydgoszczy. Wolontariusze również i w tym roku zaplanowali koncert na oddziale, przygotowując również małym pacjentom specjalne prezenty.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Fot. Jacek Nowak