„Harcerze niosą to światło przykładem swojego życia” – mówił w bydgoskim kościele Świętej Trójcy podczas powitania Betlejemskiego Światła Pokoju kapelan Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej ZHP ks. Przemysław Kodzik.

Ogień z Groty Narodzenia został rozesłany do instytucji i domów w województwie kujawsko-pomorskim. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii

Każda ceremonia przekazania BŚP jest nie tylko miejscem spotkania, ale i posłania, czyli wezwaniem do dawania chrześcijańskiego świadectwa w codziennym życiu.

Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Związek Harcerstwa Polskiego podejmuje ogień od 1991 roku. Tradycją jest, iż otrzymuje go od słowackich skautów. Przekazanie światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce.

W tym roku akcji towarzyszyło hasło „W Tobie jest światło”. – Mamy spoglądać na Tego, który jest Światłem. Szukać w Nim odpowiedzi na nurtujące problemy i pytania. Poza tym każdy harcerz to ktoś, dla kogo takie wartości, jak drugi człowiek, dobroć i honor są przesłaniem każdego dnia – dodała komendantka Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto harcmistrz Beata Kobus.

Mszy św. przewodniczył ks. prałat Józef Nowakowski, kapelan Hufca ZHP Toruń.

Tekst i zdjęcia:  Marcin Jarzembowski