„Narodzenie Jezusa, które miało miejsce w Betlejem, w żłobie, nie było przypadkowe” – mówił 21 grudnia podczas Wigilii Bydgoskiej bp Jan Tyrawa. Spotkanie na Starym Rynku dla blisko 2,5 tys. osób zostało zorganizowane przez Miasto Bydgoszcz, Caritas Diecezji Bydgoskiej przy wsparciu 1. Brygady Logistycznej z Bydgoszczy.

Wigilia stała się okazją do wspólnego kolędowania i życzeń. – To, co robimy przez cały rok, mam na myśli pomaganie potrzebującym czy motywowanie ich do działania, ma się łączyć z czasem świętowania. Rolą Caritas jest to, aby spełniać się w miłości i świętować tę miłość – powiedział zastępca dyrektora Caritas Polska ks. Marek Dec, który odczytał fragment Ewangelii. Kapłan odwiedził wcześniej rodziny i ich domy, które ucierpiały podczas sierpniowych nawałnic.

Z mieszkańcami spotkali się m.in. biskup ordynariusz Jan Tyrawa oraz prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. – Narodzenie Jezusa, które miało miejsce w Betlejem, w żłobie, nie było przypadkowe. W ten sposób Chrystus chciał nam pokazać, że przychodzi do każdego człowieka. Nie tylko tego, który mieszka w pałacach. Również do tego, który cierpi głód, zimno, samotność, by tchnąć nową nadzieję życia – powiedział bp Jan Tyrawa. – Święta to wspaniały moment, aby zastanowić się nad sobą, nad relacjami z innymi osobami. By pomyśleć o tym, w jaki sposób zburzyć mury, które nas dzielą, i budować mosty, pozwalające na spotkanie – dodał prezydent Rafał Bruski.

W tym roku nie zabrakło występów artystycznych i wigilijnego poczęstunku: barszczu, pierogów z kapustą i grzybami, grochu z kapustą oraz ryby. Wigilia nie mogłaby się odbyć bez wsparcia darczyńców oraz sponsorów. – Na pewno takie spotkania są potrzebne. Wszystkim życzyłbym zdrowia, by doczekali także długich lat życia – powiedział uczestnik Andrzej Wiśniewski.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski

 

print