W bydgoskiej Bazylice Królowej Męczenników po raz dwudziesty piąty pojawi się „Żywy Żłóbek”. W rolę Świętej Rodziny wcielą się Ewelina i Dawid Jaszczak ze swoją miesięczną córeczką Jadzią. Małżonkowie na co dzień formują się we Wspólnocie Absolwentów Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”.

Tradycyjnie pojawią się anioły, pasterze i zwierzęta. Anioł zaśpiewa psalm, a pastuszkowie przyniosą dary do ołtarza. Ci, którzy przyjdą, będą mogli zobaczyć również: muła i osiołka z gospodarstwa agroturystycznego Krystyny Drzewieckiej „Pola” w Mochlu, kozy i owce z Ogrodu Zoologicznego w Myślęcinku, kuce z gospodarstwa Jacka Saji w bydgoskim Fordonie oraz konie z gospodarstwa Leonarda Gwita w Strzelcach Dolnych.

To dzieło od samego początku tworzone jest przez Duszpasterstwo Akademickie „Martyria”, przy współudziale Młodzieżowego Wolontariatu „4don4Lord” („Fordon dla Pana”), wolontariatu Fundacji „Wiatrak” GPS (Giovanni Paolo Secondo), parafian wspólnoty Matki Boskiej Królowej Męczenników. O bezpieczeństwo i porządek dbają członkowie z Bractwa św. Wojciecha i Ochotnicza Straż Pożarna Telefonika-Kable.

Budowa szopy możliwa była dzięki parafianom, pomocy więźniów z Zakładu Karnego w Bydgoszczy-Fordonie, a także firmie Marka Gotowskiego, który w całości zbudował oborę dla zwierząt.

Z jednej strony ołtarza stanęła szopa, zaś z drugiej instalacja przygotowana przez „Martyrię” i młodzież „4dno4LORD, która w tym roku wpisuje się w hasło roku duszpasterskiego „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

„Żywy Żłóbek” będzie można zobaczyć w bazylice (ul. Bołtucia 5) 24 grudnia na pasterkach o godzinie 22 i 24, 25 i 26 grudnia, 6 i 8 stycznia na Mszach św. o godz. 13.

Tekst: Marcin Jarzembowski

print