Wychowankowie dwóch poznańskich chórów chłopięco-męskich Stefana Stuligrosza i Jerzego Kurczewskiego, którzy tworzą zespół Affabre Concinui – The Chamber Singers, zaśpiewali 5 stycznia w bydgoskim kościele św. Mikołaja najpiękniejsze kolędy.

Zespół koncertuje w największych ośrodkach kulturalnych kraju, a także poza jego granicami (Algieria, Anglia, Austria, Belgia, Białoruś, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Japonia, Kanada, Korea Płd., Liban, Niemcy, Rosja, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, Szkocja, Tajwan, Turcja, Ukraina, Watykan, Włochy).

W 2008 roku muzycy zostali uhonorowani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Medalami „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2013 odznaczeni przez Prezydenta RP Srebrnymi Krzyżami Zasługi za działalność artystyczną, społeczną i charytatywną.

Affabre Concinui zarejestrował wiele programów radiowych i telewizyjnych dla stacji polskich i zagranicznych. Nazwa zespołu pochodzi z łaciny i oznacza: „idealnie współbrzmiąc” i stanowi jednocześnie artystyczne credo zespołu.

Tekst: MJ
Zdjęcia: Małgorzata Szydłowska