„Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” – to słowa, które stały się myślą przewodnią tegorocznej kolędy w bydgoskich akademikach. Były one jednocześnie nawiązaniem do roku duszpasterskiego.

Młodzież z Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria” oraz Młodzieżowego Wolontariatu „4don4Lord” („Fordon dla Pana”) odwiedziła swoich rówieśników m.in. w budynkach Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy. – Niestety, o Duchu Świętym często zapominamy zaraz po przyjęciu sakramentu bierzmowania. Dlatego pragnęliśmy na nowo się na Niego otworzyć, zachęcając także tych, którzy przyjęli nas w swoich pokojach – powiedziała Ewa Szałkowska.

„Świat potrzebuje odwagi, nadziei, wiary i wytrwałości uczniów Chrystusa. Świat potrzebuje owoców Ducha Świętego: «miłości, radości, pokoju, cierpliwości, uprzejmości, dobroci, wierności, łagodności, opanowania»” (Ga 5,22). – Wsłuchując się w słowa Pisma Świętego i Franciszka, rozdawaliśmy owoce Ducha Świętego. Symbolizowały je jabłka, do których dołączone były słowa z zachętą do indywidualnego ich rozważenia – dodała Ewa Szałkowska z DA „Martyria”.

Studenci otrzymali również obrazek z modlitwą do Ducha Świętego, której – jak napisano na odwrocie – „nauczył młodego Karola Wojtyłę jego ojciec, kiedy zauważył, że syn niezbyt solidnie wykonuje swoje obowiązki”. – Mówimy o darach, które otrzymaliśmy w sakramencie bierzmowania. Chcemy także zachęcić mieszkańców akademików, aby odkrywali w sobie owoce ducha, o których mówi św. Paweł w przywołanym Liście do Galatów. Te miejsca są niezwykle dobrym gruntem, na którym warto siać – powiedział diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski.

Na każdym piętrze odmawiano m.in. krótką modlitwę, odczytywano słowa Ojca Świętego. Następnie księża odwiedzali pokoje, w których błogosławili ich mieszkańców. – Czy trudno mówić o Panu Bogu w przestrzeni akademickiej? Każdy z nas chce pokazać, że Pan Bóg jest dla niego ważny. Ta wiara jest w nas w pewien sposób ugruntowana i my tego – patrzę również na swoje koleżanki i kolegów – się nie wstydzimy – powiedziała Katarzyna Kowalska, studentka drugiego roku inżynierii biomedycznej.

Podsumowaniem całej kolędy, która odbywa się w akademikach UTP oraz Collegium Medicum UMK, są zawsze Msze Święte.

Tekst i zdjęcia:  KJ

print