Nawet 25 osób może skorzystać z całodobowej opieki, jaką proponuje nowy Dom Seniora im. św. Franciszka z Asyżu w Więcborku. Jego poświęcenia dokonał biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Pasterz diecezji, który z tej okazji przewodniczył Eucharystii, przypomniał, że jedyną odpowiedzią na pytanie, dlaczego człowiek sprawiedliwy cierpi, jest zmartwychwstanie. Zachęcał chorych, starszych oraz samotnych, by swoje cierpienie złączyli z krzyżem Jezusa Chrystusa, nadając mu jednocześnie jakąś intencję.

Placówkę prowadzi Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek od Pokuty i Miłości Chrześcijańskiej. – Duchowość naszego zgromadzenia odwołuje się do św. Franciszka z Asyżu, który – zakochany w Bogu – niósł światu program ubóstwa i bycia mniejszym, głosząc wszystkim pokój i dobro. Jesteśmy niejako spadkobierczyniami takiego działania. Myślę, że zarówno, on jak i nasza założycielka s. Magdalena Damen są dzisiaj z nami – powiedziała przełożona polskiej prowincji s. Mirona Turzyńska CSF.

Przygotowania do stworzenia specjalistycznej placówki rozpoczęły się już w 2012 roku. – Oficjalne otwarcie oraz poświęcenie jest jednocześnie momentem wieńczących wszystkie te prace. Spotkałyśmy wiele życzliwych środowisk oraz firm. Najpierw dziękujemy Panu Bogu, że nastał te dzień, a z drugiej strony jesteśmy wdzięczne za dobre i otwarte serca ludzi, którzy są wokół nas – podkreśliła dyrektor Domu Seniora im. św. Franciszka z Asyżu s. Klelia Rogala CSF.

Dom zapewnia także rehabilitację oraz terapię zajęciową. Pracują w nim siostry ze zgromadzenia oraz osoby świeckie. – Ten dom jest dla mnie przystankiem w drodze do nieba. W ostatnich latach życia można odpocząć – zakończyła najstarsza mieszkanka domu, stuletnia Jadwiga Jańczak.

Tekst i zdjęcia: MJ

print