Klerycy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej są autorami cyklu wielkopostnych rozważań nad słowem Bożym, który został zatytułowany „Niedzielny obiad”. Można go znaleźć na specjalnym kanale YouTube oraz stronie internetowej www.rekolekcje.bydgoszcz.pl.

Nazwa cyklu nawiązuje do słów, które po niedzielnej modlitwie Anioł Pański wypowiada papież Franciszek, życząc wszystkim „smacznego obiadu”. – Chcemy zasmakować w słowie Bożym, byśmy nie ustali w rozwoju duchowym, w naszym przybliżaniu się do Pana Boga. Chcemy wykorzystać Sieć do ewangelizacji, zwłaszcza młodego pokolenia – powiedział ojciec duchowny bydgoskiego seminarium ks. Aleksander Kozakowski.

Autorem rozważań jest kleryk trzeciego roku Tymoteusz Białkowski. Według niego proponowana droga jest wyjątkowa, ponieważ rekolekcje prowadzi sam Chrystus. – To nie są żarty, stawiamy na Niego. My jesteśmy tylko narzędziami w Jego rękach – dodał. Alumn przypomniał, że czas postu kiedyś się kończy i każdy bez wyjątku zaproszony jest na „niezwykłą ucztę” w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego. – Jesteście głodni? Jezus wyrusza na pustynię i odczuwa głód! Ruszamy za Nim, aby zdążyć na Niedzielny Obiad! Chodźcie z nami! – powiedział. Kleryk uważa, że proponowane rozmyślania mają mieć charakter osobistej modlitwy, która stanie się inspiracją do głębszej medytacji słowa Bożego.

Pierwszy odcinek zatytułowano „Pustynia” – jest on rozważaniem sceny biblijnej, kiedy Pan Jezus przebywał na pustyni. Już w środę publikowany jest audiobook i filmik ze słowami Ewangelii, jako pewnego rodzaju przygotowanie do niedzielnej uczty, czyli rozmyślania nad słowem. – Pomysł zrodził się w gronie całej wspólnoty seminaryjnej. Powstał z pragnienia podzielenia się tym, co robimy na co dzień. Zadaniem Kościoła jest budowanie pewnej wspólnoty, dokonuje się to na wielu płaszczyznach oraz przy użyciu dostępnych narzędzi, także tych związanych z internetem – stwierdził ojciec duchowny ks. Aleksander Kozakowski.

Nad stroną techniczną czuwa kleryk Grzegorz Białek, a głosu do specjalnych nagrań użycza kleryk Piotr Pilarski. Kolejny projekt, który pojawi się w sieci, ma być związany z majem, który jest miesiącem maryjnym.

Tekst i zdjęcia: MJ

Wprowadzenie

Niedzielny obiad – 1. Ewangelia Mt 4, 1-11

Niedzielny obiad #1 – Pustynia

print