Wyjątkowe nabożeństwo Muzycznej Drogi Krzyżowej, wyróżniające się autorskim materiałem w zakresie tekstu i muzyki, bogactwem stylów i harmonii, napisane na chór mieszany i orkiestrę, jest wystawiane w kościołach diecezji bydgoskiej.

Teksty do utworów stworzyła Dorota Barwińska, zaś muzykę w całości – Michał Biechowski. Opieki artystycznej nad wydarzeniem oraz przygotowaniem zespołu (chór i orkiestra) podjął się dyrygent Mateusz Lewandowski. – Nasze przedsięwzięcie artystyczne wciąż się rozwija, skupia przy tym grono wspaniałych ludzi, a kościoły zawsze są wypełnione wiernymi. Myślę, że taka forma pomaga przeżyć wielkopostne nabożeństwo głębiej i bardziej uroczyście – powiedział Michał Biechowski.

W projekcie biorą udział chóry i zespoły muzyczne z Bydgoszczy i Niemcza (zespół Effatha z parafii Świętej Trójcy, chór z parafii Najświętszej Marii Panny Wspomożycielki Wiernych w Niemczu, chór „Cantus Cordis” z parafii św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy), instrumentaliści (uczniowie szkoły muzycznej oraz studenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy). – Muzyka, którą napisał Michał Biechowski, w niezwykły sposób oddaje każdą tajemnicę, każdy krok Chrystusa na drodze do zbawienia człowieka – powiedział ks. Tomasz Klafetka z parafii Wniebowzięcia NMP i Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Więcborku.

Tam nabożeństwo w takiej formie zostało przedstawione po raz pierwszy. Wykonanie Muzycznej Drogi Krzyżowej zaplanowano również w parafiach: NMP Królowej Polski w Brzozie, Świętego Krzyża w Bydgoszczy oraz św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Więcbork

print