„Trzy marzenia trzymały go przy życiu: że wyrzucą go z poprawczaka, że zostanie szefem bandy i że zabije ojca. Ostatnie, największe marzenie, jako jedyne nie spełniło się”. W Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy odbyło się spotkanie z Timem Guénardem, autorem przetłumaczonej na 12 języków książki „Silniejszy od nienawiści”.

We Francji weszła ona do kanonu lektur obowiązkowych. Publikacja ta zawiera historię traumatycznego dzieciństwa i życia młodzieńczego Tima, który porzucony przez rodzinę mieszkał na ulicach Paryża. Później z sukcesami uprawiał boks, zostając m.in. mistrzem Francji w tej dyscyplinie – żył nienawiścią do swojego ojca, a w tej dyscyplinie znalazł ujście dla swych destrukcyjnych uczuć. Osiągnięcia w sporcie podniosły jego pozycję w grupach przestępczych – był szefem gangu.

Swój największy sukces odniósł jednak poza ringiem, zwyciężył długoletnią walkę z samym sobą oraz bolesną przeszłością. – „Big Boss”, bo tak nazywam Boga, nadał smak mojemu życiu. Sprawił, że zjechałem z autostrady nienawiści i wjechałem na rozmaite rozjazdy, które On dla mnie przygotował – powiedział.

Tim mieszka w Pirenejach, niedaleko Lourdes. Zajmuje się pszczelarstwem, prowadzeniem gospodarstwa i resocjalizacją młodzieży. Ma żonę, czworo dzieci oraz wnuki. Wybudował kilka domów, by móc przyjmować zagubionych młodych ludzi. – Każdego dnia proszę „Big Bossa”, by był obecny przy wszystkich moich biedach. Trzeba być uważnym, ponieważ nasze życie jest nieustannym zmaganiem – dodał.

Obecnie historia i charyzma Tima Guénarda wspiera działania psychoprofilaktyczne, adaptacyjne, resocjalizacyjne. Tim od wielu lat jeździ po świecie i głosi świadectwo swojego życia. Spotyka się z młodzieżą, więźniami, osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym. Głoszone przez niego świadectwo skłania do refleksji nad samym sobą i zaszczepia ambicje. Ukierunkowuje do wyboru wyższych wartości i celów życiowych, a w rezultacie motywuje do wewnętrznej przemiany – Byliśmy świadkami mocnego świadectwa, które może być dla wielu powodem do nawrócenia, powrotu na drogę miłości – powiedział inicjator spotkania Szymon Róg, który wcześniej zobaczył spektakl wystawiony przez kleryków warszawskiego seminarium, oparty na świadectwie życia niecodziennego gościa.

Spotkanie w Bydgoszczy mogło się odbyć dzięki Stowarzyszeniu Tradycja i Pamięć. Tim Guénard odwiedzi również Toruń, Warszawę, Kraków oraz Lublin.

Tekst i zdjęcia: MJ/KAI

 

print