Drodzy sympatycy muzyki dawnej! Trwa Wielki Post, czas pokuty i pojednania z Bogiem, czas który doprowadza nas przez tragiczne wydarzenia upamiętnione w Triduum Paschalnym do ostatecznego triumfu życia nad śmiercią. Wierzymy, że piękna muzyka, zwłaszcza ta inspirowana konkretnym wydarzeniem liturgicznym, pomaga przeżyć je jeszcze głębiej, dlatego w tym roku pragniemy uświetnić zbliżający się okres pasyjny słynnym Stabat Mater Giovanniego Battisty Pergolesiego.

Stabat Mater to ostatnia kompozycja włoskiego kompozytora powstała tuż przed jego śmiercią, w wieku zaledwie 26 lat. Ponadczasowa wartość słowno-muzyczna dzieła za każdym razem porusza serca i dusze słuchaczy, stąd też niesłabnąca popularność tego utworu. Naszym wykonaniem, uwzględniającym dawne techniki gry oraz wykorzystującym instrumentarium historyczne, pragniemy przenieść słuchaczy do pierwszej połowy XVIII w, aby wraz Z Maryją przeżywać jej boleść.
Koncerty
17 marca – kościół św. Mikołaja w Bydgoszczy (Stary Fordon) – godz. 19.15

18 marca – kościół św. Antoniego z Padwy w Bydgoszczy (Czyżkówko) – godz. 16

25 marca – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw w Markowicach – godz. 15