Absolwent Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. dr hab. Jan Krokos był gościem bydgoskiego seminarium. „Obiektywny porządek świata – prawda rzeczy i prawda poznania” – to tytuł wykładu, który wygłosił.

Według ks. prof. Jana Krokosa, codzienne życie, zwłaszcza przeżywane w interakcji z drugimi, poświadcza, że w pełni akceptujemy obiektywność świata i dążenie do uzyskania obiektywnej, czyli prawdziwej, wiedzy o nim. – Tymczasem z różnych racji kwestionuje się zarówno prawdę rzeczy, jak i prawdę poznania. Choć nie są to stanowiska nowe, to odżyły one w ostatnich dziesięcioleciach, w tzw. postmodernizmie – zauważył.

Celem wykładu było ukazanie, że nie tylko istnieje obiektywny porządek świata, że każda rzecz sama w sobie jest ontycznie prawdziwa, oraz że istnieje rzetelne poznanie tego świata, czyli poznanie prawdziwe, lecz że zaprzeczenie obu popada w sprzeczność. – Uznanie obiektywnego porządku świata jest warunkiem sine qua non wszelkiego poznania, także rozlicznych błędów poznawczych, oraz wszelkiego działania indywidualnego i społecznego. Uznania tego domaga się wszelkiego rodzaju dialog społeczny, w tym – prawidłowe funkcjonowanie demokracji, stanowienie prawa itd., jeśli ta nie chce się przerodzić w dyktaturę, choćby zachowała sztafaż instytucji demokratycznych – dodał.

Ksiądz prof. Jan Krokos stwierdził, że obiektywny porządek świata jest pierwszym normodawcą, a tego świata rzetelne, czyli prawdziwe poznanie – warunkiem racjonalnego, w tym ekologicznego, życia w nim.

Spotkanie z filozofem, teologiem, długoletnim dziekanem i prodziekanem Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz kierownikiem Katedry Teorii Poznania odbyło się na zaproszenie biskupa ordynariusza Jana Tyrawy.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: kl. Grzegorz Białek i kl. Robert Woźny

print