Misterium Męki Pańskiej w Solcu Kujawskim, którego hasłem stały się słowa „Vidi aquam”, przeniosło odbiorców nie tylko do wydarzeń związanych z ostatnimi godzinami życia Jezusa, ale także poprowadziło poprzez ewangeliczne sceny związane z wodą.

Przedsięwzięciu od trzech lat towarzyszy wyjątkowa oprawa techniczna, która polega na interakcji między grą aktorską a licznymi multimediami. Niektóre sceny grane są na żywo, inne zaś wyświetlane na wielkim telebimie usytuowanym na dworcu kolejowym. – To szczególne i jedyne takie widowisko w Polsce – dodał Marcin Mruk, bez którego pracy nad oprawą techniczną i reżyserią spektakl w ogóle by nie powstał.

Pomysłodawca i główny reżyser ks. Łukasz Boruch odwołując się do scen związanych z wodą, podkreślił, że przypomina ona o naszym chrzcie oraz o wylaniu na nas Ducha Świętego. – Misterium pozwoliło nam zobaczyć, że dzieło Jezusa to całość, wszystko w Piśmie Świętym łączy się ze sobą. Na przykład, kiedy Piotr wypiera się Jezusa to tak, jakby zaczynał tonąć. Do niedawna był pewien swego – jak wtedy, gdy chodził z Nim po wodzie. Praca przy misterium to dla mnie okazja do przyjrzenia się słowu Bożemu w zupełnie inny sposób. Realizujemy to z grupą kilkudziesięciu ludzi – każdy ma swoją wrażliwość. Każdy inaczej dotyka Jezusa – a możemy to zrobić, bo jesteśmy ochrzczeni – dodał.

Grupa kuglarsko-ogniowa „Fair Flame” z Soleckiego Centrum Kultury zadbała o oprawę świetlną spektaklu. W widowisku wziął również udział solecki zespół rockowy Roan – pierwszy raz w repertuarze chrześcijańskim. – Misterium pozwoliło mi na pełniejsze przeżycie przedświątecznego czasu i poczucie klimatu Wielkiego Tygodnia – podkreślił lider zespołu Zbigniew Man.

Rolę Jezusa zagrał Damian Łukasik, na co dzień student medycyny. Talenty wokalne pod nadzorem Barbary Michoty-Stangreciak oraz układy taneczne zaprezentowali młodzi artyści z Solca Kujawskiego oraz zespół taneczny Talizman z bydgoskiego Pałacu Młodzieży. W tym roku misterium postanowił wspomóc swoją wiedzą i talentem bydgoski tancerz i właściciel szkoły tańca Paweł Milhausen, który stworzył choreografię do tańca demonów wokół biczowanego Jezusa. Także grupa wokalna Sanctus wykonała śpiewy gregoriańskie. W sumie za przygotowania odpowiedzialnych było ponad sto osób.

Tekst: oprac. MJ/KAI
Zdjęcia: www.picturesfactory.pl

 

 

print