Parafia bł. Michała Kozala w Solcu Kujawskim świętowała 25-lecie swego istnienia. Mszy św. dziękczynnej w Niedzielę Bożego Miłosierdzia przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa.

Historia wspólnoty sięga lat 80., kiedy to zaczęło dynamicznie rozwijać się osiedle położone w południowej części miasta, należące wówczas do parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Domów przybywało, a wraz z nimi nowych mieszkańców, stąd po zaznajomieniu się z sytuacją w 1992 roku podjęto decyzję o utworzeniu nowego ośrodka duszpasterskiego. Z dniem 21 października nowe obowiązki i zadania powierzono ks. Jerzemu Celkowskiemu.

Ewa Pasuń z Bydgoszczy wykonała projekt kaplicy i tak 8 marca 1993 roku przystąpiono do prac związanych z wytyczeniem terenu pod jej budowę z zapleczem mieszkalnym. Po miesiącu – 10 kwietnia 1993 roku – ks. Jerzy Celkowski został mianowany proboszczem. To także data erygowania parafii. 28 kwietnia 1999 roku przystąpiono do wytyczenia gruntów pod wykop oraz zalewania ław i fundamentów nowego kościoła. W Roku Jubileuszowym, 19 września, abp Henryk Muszyński wmurował kamień węgielny. Został on wyjęty z gnieźnieńskiej katedry, a poświęcił go podczas pobytu w Bydgoszczy św. Jan Paweł II. Po niespełna trzech latach świątynia została oddana na chwałę Bogu i ludziom.

Kościół jest jednonawowy. Główny ołtarz wykonano z zielonego marmuru. Okna boczne przyozdobione zostały witrażami, które symbolizują osiem błogosławieństw. Natomiast w prezbiterium wierni mogą podziwiać witraże nawiązujące do symboli eucharystycznych. Na bocznych ścianach znajdują się ołtarze ku czci Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Jezusa Miłosiernego, wykonane z marmuru.

Obecnie parafia liczy około 4700 mieszkańców. Wierni spotykają się m.in. na nabożeństwach do bł. Michała Kozala, prosząc o nowe powołania kapłańskie, oraz na nabożeństwach do Bożego Miłosierdzia. We wspólnocie istnieje Rada Parafialna, Żywy Różaniec, Krąg Biblijny, Towarzystwo św. Huberta, Liturgiczna Służba Ołtarza. – Kiedy przeżywamy 25-lecie powstania naszej wspólnoty w Solcu Kujawskim, serca napełnia wielka wdzięczność Panu Bogu. Radość nasza jest tym większa, że możemy ją dzielić z obecnym wśród nas biskupem ordynariuszem Janem Tyrawą, kapłanami oraz  zaproszonymi gośćmi. Na terenie tej parafii, jak i w mieście mieszkają wspaniali oraz życzliwi ludzie, którym należy się wielka wdzięczność. Bóg zapłać! – zakończył proboszcz ks. kanonik Jerzy  Celkowski.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Adam Długołęcki – ADIFOT

print