„Młodzi nie zawsze pójdą za księdzem, siostrą zakonną. Pójdą jednak za swoimi rówieśnikami, którzy będą żyli tym, w co wierzą” – powiedział ks. Adam Rożniakowski podczas nabożeństwa słowa Bożego w bydgoskim seminarium duchownym, gdzie odbywał się etap diecezjalny XXII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Zakwalifikowało się do niego trzydziestu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Bydgoszczy, Nakła nad Notecią, Więcborka oraz Złotowa. By przejść dalej, uczestnicy musieli zmierzyć się z częścią pisemną oraz ustną. – Program obecnego roku duszpasterskiego poświęcony jest Osobie Ducha Świętego i zachęca do odkrywania Jego darów i owoców w życiu osobistym i społecznym – powiedziała Hanna Marchlik, Przewodnicząca Rady Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Bydgoszczy, które czuwało nad całością konkursu.

Zakres merytoryczny tegorocznej edycji obejmował Księgę Psalmów oraz dwa Listy św. Pawła – do Galatów i do Filipian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Tekstem źródłowym było Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. – Biblia pokazuje nam działalność Jezusa Chrystusa. Jest dla nas ważnym dowodem, z którego mamy czerpać inspirację. Dlaczego wzięłam udział w konkursie? Jestem osobą wierzącą i chciałam przede wszystkim sprawdzić swoją wiedzę – powiedziała Magdalena Dutkiewicz z parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią, uczennica I LO im. Bolesława Krzywoustego w Nakle nad Notecią.

Konkurs przeprowadzany jest zawsze na trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym oraz ogólnopolskim. Finał zaplanowano 4 i 5 czerwca w Niepokalanowie. Nieco wcześniej, bo 10 i 11 maja, najlepsi uczniowie wraz ze swoimi katechetami wyjadą na Częstochowskie Spotkanie Młodych  z Biblią.

Etap diecezjalny, który w całej Polsce odbywał się tego samego dnia, polegał na rozwiązaniu testu  pisemnego, który składał się z 45 pytań. Diecezjalna komisja konkursowa, której przewodniczył ks. Sławomir Bromberek, wyłoniła siedmioro najlepszych uczniów, którzy przeszli do części ustnej. Z nich wyłoniona została najlepsza trójka. Diecezję bydgoską będą reprezentowali kolejno (według miejsc): Martyna Gołaszewska z VI LO w Bydgoszczy, Konrad Walczak z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy i Edyta Chmielewicz z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych w Bydgoszczy.

Tekst i zdjęcia: MJ/KAI

print