Na Jasnej Górze modlili się maturzyści diecezji bydgoskiej. Do sanktuarium przybyło ok. 700 osób – uczniów klas maturalnych wraz z opiekunami i duszpasterzami.

W ramach pielgrzymki młodzież uczestniczyła najpierw w spotkaniu w Sali o. Kordeckiego, a o 12.30 w bazylice jasnogórskiej odprawiona została Msza św. w ich intencji. Eucharystii przewodniczył bp Jan Tyrawa, ordynariusz diec. bydgoskiej. Młodzież powitał o. Mieczysław Polak, podprzeor Jasnej Góry.

„Spotykamy się w szczególnym miejscu i w szczególnej okoliczności, waszego przygotowania, najbliższego, do matury, to znaczy do egzaminu dojrzałości – zwracał uwagę w homilii bp Jan Tyrawa – Egzamin dojrzałości jest zawsze w życiu czymś istotnym, ważnym, dlatego, że jest przekroczeniem pewnego progu, jest przekroczeniem pewnej granicy, jest przekroczeniem, tak bardziej tajemniczo mówiąc, pewnej cezury, nie cenzury ale cezury. To znaczy, że coś na tym progu, na tej granicy się zostawia za sobą, a otwiera sie nowa perspektywa. Na tej granicy, na tym progu, zostawiacie za sobą okres dzieciństwa, okres młodości, to znaczy taki czas, kiedy inni was prowadzili, inni wam mówili co macie robić i czynić, jak się zachować, jak postąpić. To się w pewnym momencie kończy z różnych powodów”.

„Możliwość starych kończy się w waszym prowadzeniu, bo moi drodzy, powiedzmy szczerze, życzymy im, żeby żyli jak najdłużej, ale w pewnym momencie ich zabraknie i to wy będziecie musieli przejąć pałeczkę, aby prowadzić młodszych, aby poprowadzić tych, którzy idą za wami. To wy będziecie musieli przejąć cała odpowiedzialność ich wychowania, to znaczy powiedzenia im co należy czynić, co należy robić i tak dalej. To się właśnie, w pewnym sensie, teraz na naszych oczach w was dokonuje, czego jakimś zewnętrznym glejtem, pieczęcią, uzewnętrznieniem, będzie wasze świadectwo maturalne. To znaczy także, że od tej pory, to co inni wam mówili, że tego, czy tamtego ci nie wolno, to czy tamto powinieneś, od tej pory sam sobie to musisz powiedzieć. Na tym właśnie polega dojrzałość, na tym właśnie polega odpowiedzialność” – podkreślał biskup Tyrawa.

Na zakończenie Mszy św. młodzież zawierzyła sie opiece Matki Bożej Jasnogórskiej.

Jakub Olejnik jest uczniem w Zespole Szkół Elektronicznych w Bydgoszczy: „Przyjechałem na Jasną Górę, żeby modlić się za maturę, o łaski potrzebne na ten czas egzaminów, żeby dostać najwięcej najlepszych ocen, żeby te najdłuższe wakacje były bezpieczne i żeby moja droga zawodowa, i dalsza nauka dobrze się potoczyła, żebym się dostał tam, gdzie bym chciał. Modlę się też za rodzinę, za bliskich, o potrzebne łaski, żeby wszystko było u nich dobrze. Niestety przyjechało nas niedużo. Jest taki problem, że coraz mniej moich kolegów chodzi na lekcje religii, i z tego co słyszałem, w innych szkołach też jest coraz mniejsza frekwencja”.

„Po maturze chciałbym się szkolić w tym kierunku teleinformatyka, informatyka, ewentualnie elektronika – mówi Jakub – Na maturze najbardziej obawiam się troszeczkę matematyki i fizyki rozszerzonej, a tak, to myślę, że będzie wszystko dobrze”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG / sm, es
Zdjęcia: Biuro Prasowe Jasnej Góry/M. Kępiński

 
print