Wieczór uwielbienia, konferencja oraz Msza Święta z modlitwą o dary Ducha Świętego stanowiły program Pasterki Bierzmowanych, która została zorganizowana w parafii św. Wawrzyńca w Nakle nad Notecią. Gościem specjalnym był franciszkanin o. Łukasz Buksa OFM.

Modlitwa była okazją do tego, by osoby, które przyjęły sakrament bierzmowania, mogły odnowić w sobie dary Ducha Świętego. – Zaczynamy od okrycia momentu życia, rzeczywistości, w której przyszło nam żyć, a jest nią młodość. Następnie odpowiadamy sobie na pytania, czym było i wciąż jest dla nas bierzmowanie, Kogo przyjmujemy i po co przyjmujemy. Wreszcie chcemy uczyć się wzrastać w tych darach, aby jeszcze bardziej odkrywać ich bogactwo i piękno – podkreślił o. Łukasz Buksa OFM.

Duszpasterz młodzieży, rekolekcjonista dodał, że każdy z darów jest inny, niepowtarzalny. Został człowiekowi ofiarowany w konkretnym celu. – Dar umiejętności to taki, który towarzyszy często młodym ludziom, a oni nie wiedzą, że z niego korzystają. Na przykład uczą się pewnej umiejętności, rozwijając przy tym swoje pasje i talenty – tłumaczył.

Według franciszkanina, bycie i aktywność ludzi młodych w Kościele nie powinny sprowadzać się do „sprawdzania obecności”. – Młodzież zmęczona jest traktowaniem wiary na podpis. Jeśli kandydaci do sakramentu bierzmowania będą musieli wypełnić rubrykę z podpisami, a nie będą odpowiednio poprowadzeni poprzez treść, animacje, to w ich sercach będzie rodziła się niechęć. Następnym podpisem będzie ten przy okazji bycia rodzicem chrzestnym, współmałżonkiem czy rodzicem – przestrzegał.

Stąd konferencję, którą wygłosił o. Łukasz Buksa OFM, zatytułowano: „Po co? Podpis, bierzmowanie i tyle ich widzieli…”. – Jako księża, duszpasterze powinniśmy zadać sobie pytanie, czy chcemy być z młodymi? Co z tego, że ich „wybierzmujemy”? Co potem? – powiedział. – Przyszłam do tego kościoła w nocy z ogromną prośbą w sercu, aby Bóg odnowił we mnie apostolski zapał – powiedziała Agata (24 lata). – Ten wieczór był po to, aby na nowo odkryć Osobę Ducha Świętego, Jego dary. Zrozumieć skutki tego sakramentu i sposoby zastosowania tych darów w dochodzeniu do dojrzałości chrześcijańskiej – zakończył pomysłodawca spotkania ks. Wojciech Ciołek.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Małgorzata Basiuk/Facebook/ks. Wojciech Ciołek

print