Grupa parafian z Osieka nad Notecią wyruszyła na pielgrzymkę do sanktuarium maryjnego w Skrzatuszu k. Wałcza. – Wyjazd ten wpisuje się w przygotowanie, a potem właściwe przeżycie peregrynacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej w Osieku – powiedział proboszcz ks. Adam Przyborski.

Ksiądz Patryk Styba podczas sprawowanej Mszy Świętej zauważył, że gdy patrzymy na postawę Maryi, zauważamy przede wszystkim Jej bezwzględne posłuszeństwo, a jak mawiał znany filozof Hegel: „posłuszeństwo jest początkiem wszelkiej mądrości”. Dalej podkreślił, że „w życiu chodzi o dokonywanie wyborów zgodnie z Bożym wskazaniem, bowiem mądrość życiowa niejako przymusza człowieka do kierowania się w życiu ewangelicznymi nakazami”. – Maryja, jak wiemy, była im posłuszna aż do krzyża – podkreślił.

Po Eucharystii pielgrzymi udali się na teren przy sanktuarium. Wielkim przeżyciem było dla nich zatrzymanie przy źródle, z którego  wypływa 7 maleńkich strumieni. Spływają one do jeziorka, gdzie jest umieszczona figura Maryi miażdżącej głowę węża. – Ten wyjazd to możliwość oderwania się od zwykłych, szarych zajęć, jakie przynosi każdy dzień – dodała powiedziała Justyna Liszka, uczestniczka pielgrzymki.

Tekst i zdjęcia: Ks. Patryk Styba