„Jakie przesłanie niesie w sobie śmierć biskupa Kozala?” – pytał podczas uroczystości odpustowych ku czci patrona diecezji bydgoskiej biskup ordynariusz Jan Tyrawa. W kościele na Miedzyniu modlono się w intencji rychłej kanonizacji patrona diecezji bydgoskiej.

W tym roku minęła dokładnie 100. rocznica święceń kapłańskich błogosławionego męczennika z Dachau. – Naszym spotkaniem oraz uczestnictwem w Eucharystii chcemy wyjść naprzeciw wszystkim oczekiwaniom, które mogłyby doprowadzić do ogłoszenia tego miejsca sanktuarium. Oczekiwaniom, które mogłoby nakreślić oraz otworzyć drogę ku kolejnemu etapowi, jakim mogłaby być kanonizacja bł. Michała Kozala. To jest największym pragnieniem oraz treścią naszej modlitwy – mówił biskup Jan Tyrawa.

Ordynariusz zwrócił również uwagę na problemy współczesnego świata, na znaczenie myśli chrześcijańskiej oraz na kwestię dobra i zła. – Dopóki człowiek będzie miał problem ze swoim sumieniem, z uznaniem w sobie różnicy między dobrem a złem, tak ciągle będziemy mieli do czynienia z problemami, które nas trapią. Módlmy się, żeby bł. Michał Kozal pomógł nam w ratowaniu świata, ratowaniu przyszłych pokoleń – dodał bp Jan Tyrawa.

Michał Kozal urodził się 25 września 1893 roku w Nowym Folwarku k. Krotoszyna. Na kapłana został wyświęcony w 1918 roku. Pracował m.in. jako prefekt w gimnazjum w Bydgoszczy, a później jako rektor seminarium w Gnieźnie. Ksiądz Kozal został wyświęcony na biskupa sufragana diecezji włocławskiej 13 sierpnia 1939 roku. Czas wojny i okupacji sprawił, że zginął jako męczennik w obozie koncentracyjnym w Dachau. Zabito go 26 stycznia 1943 roku, podając w obozowym baraku śmiercionośny zastrzyk. – Spoglądając na postać bł. Michała Kozala, chciałbym zwrócić uwagę na jego pobożność eucharystyczną. On z Eucharystii czerpał siłę do całego swojego życia – dodał gospodarz uroczystości odpustowych, proboszcz parafii bł. Michała Kozala Biskupa i Męczennika w Bydgoszczy ks. kanonik Tadeusz Putz.

Dokładnie 14 czerwca 1987 roku w Warszawie św. Jan Paweł II dokonał beatyfikacji dzisiejszego patrona diecezji bydgoskiej.

Tekst i zdjęcia: MJ/KAI

 
print