„Mężczyźni na szlaku” – pod takim hasłem po raz drugi zorganizowano rekolekcje, które odbywały się pod Tatrami. Na podbój szczytów z Bydgoszczy wyruszyło 33 mężczyzn.

Uczestnicy – jak podkreślali – chcieli na chwilę odejść od swojej codzienności i spojrzeć na życie z wysokości polskich gór. W wędrówce towarzyszyło im dwóch kapłanów, ks. Janusz Konysz i ks. Łukasz Polasik. Poruszyli oni tematykę patriotyczną z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. – Nauki odnosiły się do czterech postaci, które w wielkim stopniu przyczyniły się do budowania i obrony polskości. Byli to: o. Honorat Koźmiński, kard. Stefan Wyszyński, bp Stanisław Adamski oraz sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki – powiedział Łukasz Zieliński.

Jak dodał uczestnik wyprawy, spośród tysięcy bohaterów, którzy oddali swoje życie za ojczyznę, wyróżniało ich to, że podjęli oni walkę z wrogiem bez przemocy, niejednokrotnie dogadując się z okupantem, aby chronić życie prostych ludzi. – Dało nam to do myślenia, zrodziło wiele pytań, które układały się w naszych głowach i sercach podczas górskich wędrówek – pierwszego dnia podczas wejścia na Sarnią Skałę i drugiego podczas ataku na jedne z  najwyższych polskich szczytów – dodał Łukasz Zieliński.

Według uczestników narastające zainteresowanie taką formą „małych rekolekcji” ukazuje, że inicjatywa jest potrzebna. – Chodzi o odkrycie siebie jako mężczyzny, aby móc iść i służyć w pełni swoim rodzinom i ludziom, których Bóg stawia na naszej drodze – zakończył Łukasz Zieliński.

Tekst: oprac. MJ/KAI
Zdjęcia: Tomasz Fiszer

 
print