Dwieście tysięcy złotych w postaci materiałów i usług remontowych trafi za pośrednictwem Caritas Diecezji  Bydgoskiej do poszkodowanych w ubiegłorocznej nawałnicy dzięki firmie Solbet z Solca Kujawskiego.

Będzie to już kolejne wsparcie ofiarowane przez spółkę, która w ubiegłym roku przekazała 34 tiry z betonem potrzebnym do odbudowy zniszczeń. – Ponad dwieście milionów złotych środków rządowych zostało przeznaczonych na pomoc poszkodowanym w nawałnicy, a nie jest to jeszcze przecież koniec wsparcia. Ogromną rolę odegrała także Caritas. A dziś serdecznie dziękuję firmie Solbet za kolejne wsparcie – powiedział podczas specjalnego spotkania w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Wiele osób z 11 na 12 sierpnia 2017 roku straciło swój życiowy dobytek – i nie chodzi tu tylko o drobiazgi – ale o dach nad głową. – Pomagamy od wielu lat potrzebującym. Dzięki zaproszeniu wojewody mogliśmy wesprzeć tych, którzy zostali tak bardzo poszkodowani podczas nawałnicy – dodał prezes zarządu spółki Solbet Marek Małecki.

Pieniądze przekazane Caritas zostaną przeznaczone na zakup materiałów budowlanych i usług remontowych dla rodzin z gmin Koronowo i Sośno. – Będą to osoby, które nie mają uregulowanej sytuacji prawnej własności zniszczonej podczas nawałnicy nieruchomości. Co z kolei oznacza, że dotychczas nie mogły w pełni korzystać ze wsparcia. Dziękuję panu wojewodzie za zaufanie. Pomagamy od momentu nawałnicy nieprzerwanie jedenaście – mówił dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej ks. prałat Wojciech Przybyła.

W spotkaniu w urzędzie uczestniczyli także: Krystyna Rembiałkowska, dyrektor Zakładu Mechanicznego SOLBET Sp. z o.o.; Jacek Żurawski, przewodniczący Zarządu Regionu Toruńsko-Włocławskiego NSZZ „Solidarność”; Alfred Połeć, przewodniczący Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” w SOLBET Sp. z o.o. oraz Dorota Hass, dyrektor Wydziału Pomocy Społecznej Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Zaraz po nawałnicy Caritas przekazała poszkodowanym również tzw. domki holenderskie. Na czas odbudowy zniszczonych gospodarstw stały się one jedynym schronieniem dla rodzin, które doświadczyły skutków klęski. Trafiły one m.in. do miejscowości Dziedzinek, Królikowo, Słonawy i Huty.

Tekst oprac. MJ/KAI
Zdjęcia: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

print