XIV Piesza Pielgrzymka Diecezji Bydgoskiej przybyła w upalne przedpołudnie we wtorek, 31 lipca na Jasną Górę. Na szlak wyszło 700 pątników. W zależności od miejsca wyruszenia pielgrzymi pokonują ok. 420 km w ciągu od 11 do 13 dni.

Tegoroczne hasło towarzyszące pielgrzymom w drodze to sowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”. „Staraliśmy się zrozumieć, w jaki sposób poprzez Maryję rzeczywiście możemy uczyć się przyjęcia mocy Ducha Świętego, łaski, aby nie tylko dary działały w naszym życiu, ale przede wszystkim, aby każdy z nas przynosił owoce Ducha Świętego, a nie jest to łatwe we współczesnym świecie, aby Duch Święty miał łatwość przemawiania przez nas” – powiedział ks. Marcin Scharwerk ze służby medialnej pielgrzymki.

„Pielgrzymowało się bardzo dobrze, jest niesamowita atmosfera, i przede wszystkim wiara dodaje energii – zapewnia Patrycja z Łochowa, która pielgrzymuje po raz 7. – Pielgrzymowanie jest to poszukiwanie tak naprawdę Boga, samego siebie. Tutaj, na pielgrzymce odkrywamy Go na nowo. Za każdym razem chce się po prostu iść co roku, nie ma czegoś takiego „nie idę”, idę i dochodzę do Pani z moją intencją”.
Janek Wrzesiński z Bydgoszczy pielgrzymuje pieszo po raz pierwszy. „Jest to niesamowite doświadczenie, jestem cały brudny, ale bardzo szczęśliwy, że tutaj dotarłem, że spotkałem wspaniałych ludzi, bo był czas i na modlitwę, i na rozmowę, na konferencje, na śpiew, na muzykę, ale przede wszystkim dla Pana Boga – mówi Janek – Mimo tego zmęczenia jesteśmy bardzo szczęśliwi i staramy się zachęcać, zarażać tym innych i też przenieść to na naszą codzienność”.

„Pierwszy raz pielgrzymowałem z grupie promienistej, więc więcej dni, więcej kilometrów – wyjaśnia diakon Igor Wichrowski – Piękne rekolekcje w drodze, których na pewno nie zapomnę, ludzie, którzy mieli serce otwarte, żeby pomóc każdemu, aby razem pielgrzymować, aby razem się modlić. Grupa naprawdę kochana, bardzo się zżyliśmy, nazywamy się rodziną krajeńską”.

„Jak Pan Bóg pozwoli, to zostanę kapłanem w przyszłym roku, więc mam nadzieję, że przyszły rok będzie dziękczynieniem, będzie to pielgrzymka dziękczynna za powołanie, jakim Pan Bóg mnie obdarzył. Matka Boża właśnie tutaj zaszczyciła mnie tym, że na pielgrzymce to powołanie mogę rozeznać i rozeznaję” – mówi diakon diec. bydgoskiej.

Pątnicy zgromadzili się na wspólnej Mszy św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 12.00. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jan Tyrawa, bp diec. bydgoskiej. Słowa powitania w imieniu ojców i braci paulinów wypowiedział o. Krystian Gwioździk, podprzeor Jasnej Góry.
„Kochani pielgrzymi, dokładnie za miesiąc, 1 września w diecezji bydgoskiej rozpocznie się peregrynacja Najświętszej Maryi Panny przez diecezje, w Jej Jasnogórskim Obrazie – mówił w homilii bp Jan Tyrawa – My tworzymy historię, dzisiaj, tu i teraz, wszystko to co czynimy, co mówimy, w jaki sposób reagujemy, zachowujemy się, tworzy historię. A jednocześnie ta historia staje się miejscem, w którym objawia się Bóg, z którego to miejsca Bóg przemawia do nas, nieustannie się objawia i nieustannie chce nam coś zakomunikować”.
Na zakończenie słowa podziękowania wypowiedział ks. Krzysztof Klóska, mówił: „Księże biskupie, wypuszczałeś nas, jeśli mogę tak powiedzieć, od Matki Bożej Pięknej Miłości z naszej pięknej, odnowionej Katedry Bydgoskiej. Dałeś nam intencje, dałeś nam zadanie konkretne myślę, że daliśmy radę. Z tymi intencjami jesteśmy teraz tutaj, także razem z Tobą. Obiecujemy, że na tym nie koniec, że te intencje idą razem z nami w codzienne życie”.

o. Stanisław Tomoń
BPJG/ mn, sm
Zdjęcia: BPJG/Marek Kępiński

print