„Film «Uwolnij mnie» jest o tyle niezwykły, że ukazuje pracę egzorcystów od kuchni” – uważa polski reżyser Michał Kondrat. Dystrybutor obrazu gościł na przedpremierowym pokazie w Domu Jubileuszowym Jana Pawła II w Bydgoszczy.

Dokument odkrywa mistycyzm i siłę egzorcyzmów oraz rolę, jaką odgrywają we współczesnym społeczeństwie, poszukującym lekarstwa na różne dolegliwości, czy to fizyczne, umysłowe czy duchowe. – My często sobie wyobrażamy, jak ta posługa może wyglądać, wiedząc o niej niewiele. I reżyser filmu zrobiła wszystko, aby spędzić z bohaterami trochę czasu. Zaakcentowała także trudności, z jakimi się spotykają, ale nade wszystko niezwykłość ich misji – powiedział Michał Kondrat.

Produkcja pokazuje m.in. spotkania słynnego włoskiego egzorcysty ojca Cataldo Migliazzo z opętanymi. – To film zrobiony w bardzo rzetelny sposób, skierowany nie tylko do widza religijnego. Dokument pokazuje ciekawe aspekty zagrożeń duchowych, o których często nie zdajemy sobie sprawy. Wynikają one chociażby z takich rzeczy, jak piercing (forma ozdabiania ciała) czy tatuaże, które mogą otwierać ludzi na działanie złego ducha – dodał Kondrat.

Reżyser był wieloletnim asystentem egzorcysty. Jest autorem filmów o podobnej tematyce „Matteo” i „Jak pokonać Szatana”. – Na pewno trudno realizować taką tematykę, jeśli się jej nie zna, nie rozumie. Ja przez pięć lat uczestniczyłem w egzorcyzmach, w sumie w ponad dwustu między 2003 a 2008 rokiem. Oprócz tego ukończyłem studia podyplomowe kierownictwa duchowego. Wszystko po to, żeby podjąć m.in. tę tematykę w sposób wiarygodny – podkreślił.

Film w reżyserii Federici Di Giacomo został wyprodukowany we Włoszech w 2016 roku. Polską premierę zaplanowano na 19 października. Obraz otrzymał nagrodę w konkursie „Horyzonty” na festiwalu w Wenecji dla najlepszego filmu oraz nagrodę dla najlepszego filmu i reżyserię Włoskiej Akademii Filmów Dokumentalnych.

Seans można było obejrzeć w ramach pokazów „Wiatrakowego Klubu Filmowego”.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

print