Mszą św. w katedrze bydgoskiej zainaugurowano nowy rok akademicki w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Bydgoskiej i Prymasowskim Instytucie Kultury Chrześcijańskiej.

W modlitwie uczestniczyli kapłani, alumni oraz świeccy, a wśród nich przedstawiciele władz bydgoskich uczelni wyższych. – Uniwersytet, który stawia pytania o prawdę, a za cel naukę, także o człowieku, jest fenomenem Europy – zauważył biskup ordynariusz Jan Tyrawa, który przewodniczył Eucharystii.

W homilii podkreślił, że rozpoczęte studia w murach seminarium nigdy się nie kończą. – Wejście w teologię jest niekończącym zgłębianiem Słowa, które za każdym razem będzie niosło inną głębię, inne horyzonty, aspekty – podkreślił.

Dla Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej była to już piętnasta inauguracja. Na pierwszy rok zostało przyjętych sześciu nowych kleryków. Razem na uczelni studiuje 17 alumnów. – To moment wdzięczności Bogu za wszystkie jego dzieła: za 70 księży, którzy w tym czasie wyszli z seminarium, za wszystkich profesorów, moderatorów i dobrodziejów – zwłaszcza za Stowarzyszenie Wspierania Powołań Diecezji Bydgoskiej, za własną siedzibę w centrum miasta. To również moment zastanowienia i pytania: „Panie, co mamy czynić?” – powiedział rektor diecezjalnego seminarium ks. dr Marcin Puziak.

Historia studiów teologicznych w Bydgoszczy związana jest z funkcjonowaniem Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej im. Stefana Kard. Wyszyńskiego, który jest afiliowany do Papieskiego Wydziału Teologicznego, Sekcji św. Jana Chrzciciela w Warszawie. – W roku akademickim 2017/18 w instytucie naukę podejmowało ponad 40 osób na studiach magisterskich oraz 35 osób na pierwszym roku dwuletnich podyplomowych studiów teologiczno-katechetycznych. W obecnym roku: 12 studentów rozpocznie studia magisterskie, 27 osób podejmie naukę w ramach wspomnianych dwuletnich studiów podyplomowych, a 10 osób będzie  studiować na podyplomowych studiach katechezy przedszkolnej. Zatem cała społeczność studentów Prymasowskiego Instytutu Kultury Chrześcijańskiej liczy obecnie 115 osób – powiedział dyrektor ks. prof. UAM, dr hab. Mirosław Gogolik. Dodatkowo od tego roku akademickiego w ramach formacji wstępnej w wykładach z teologii uczestniczyć będą postulantki ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.  W planach jest również ogłoszenie naboru na drugą edycję cieszącego się dużym zainteresowaniem Studium Duchowości Karmelitańskiej. Pierwszą ukończyło 40 osób.

Wykład inauguracyjny zatytułowany „Misja Kościoła nadzieją dla człowieka i świata” wygłosił rektor Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Krakowie ks. dr Józef Morawa. – Kościół przekazuje dar zbawienia w Chrystusie. Synonimami zbawienia są: prawda, pokój, wolność, równość, odpuszczenie grzechów, jedność, radość. Kościół w swoim przekazie zbawienia nie tylko mówi o tych wartościach, ale sam jest ich domem: Kościół jest miejscem prawdy, Kościół jest miejscem pokoju, Kościół jest miejscem wolności, Kościół jest miejscem odpuszczenia grzechów, Kościół jest miejscem-domem jedności. Kościół więc tym wszystkim, czym jest i w co wierzy, nasącza ludzkie pragnienia prawdy, pokoju, wolności, uwolnienia z grzechów i jedności zbawieniem Jezusa Chrystusa – powiedział ks. dr Józef Morawa.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Marcin Jarzembowski/kl. Robert Woźny/kl. Paweł Kaszyński CSSp

print