„Młodość musi być związana z poszukiwaniem własnej drogi powołania. Naszą odpowiedzią na te poszukiwania jest Chrystus” – powiedział ks. Kuba Bartczak. Koncert kapłana oraz VII Bydgoska „Karoliada” wypełniły kulturalną część obchodów XVIII Dnia Papieskiego w Bydgoszczy.

Rozgrywki turniejowe w Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka” z udziałem drużyn dekanatów diecezji bydgoskiej stanowiły centrum dorocznej zabawy. Zawodnicy rywalizowali między sobą w konkurencjach: intelektualnej, artystycznej oraz sportowej. – To osiemnasty Dzień Papieski, który od początku w Bydgoszczy, zwłaszcza w wymiarze kulturalnym, jest organizowany przez Fundację „Wiatrak”. Dla wszystkich tu obecnych jest to szczególny czas, który możemy przeżywać we wspólnocie osób, które kochają i nie zapominają o św. Janie Pawle II – powiedział prezes fundacji ks. Krzysztof Buchholz.

Razem z nią spotkanie w „Łuczniczce” zorganizowała Kuria Diecezjalna w Bydgoszczy. – Doskonale wiemy, jak Ojcu Świętemu zależało na dobrym kontakcie z młodzieżą. Towarzyszyła mu świadomość, że to ona wniesie w kolejne pokolenia wartości płynące z Ewangelii. To, co nam pozostawił, chcemy konfrontować z rzeczywistością, która nas otacza – dodał ks. Arkadiusz Muzolf, p.o. dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezjalnej w Bydgoszczy. – Stąd też każda drużyna musiała mieć w swoim składzie ojca – podkreślił Adam Burchardt z Fundacji „Wiatrak”, koordynator VII Bydgoskiej „Karoliady” i Dnia Papieskiego. – Ojcostwo jest dla mnie budowaniem relacji, nie tylko do dzieci, ale przede wszystkim do żony, bo to stąd bierze początek ojcostwo. Ta trudna, ale zarazem fascynująca i odpowiedzialna rola jest w moim odczuciu ciągłym pokazywaniem dobrego  przykładu i dobrych wyborów – powiedział Jarosław Banaszkiewicz, reprezentant dekanatu Bydgoszcz IV.

Po turnieju rozpoczął się koncert ks. Jakuba Bartczaka. Kapłan pochodzi z Wrocławia. To tam wzrastał w środowisku blokowisk i hip-hopu. Kilka lat temu podjął decyzję o pójściu do seminarium i tak stał się pierwszym rapującym księdzem. Jednak, jak deklaruje, „nie zamierza robić muzycznej kariery. Chce być zwykłym księdzem na parafii”. Kariera „dzieje się” jednak mimo wszystko – w sieci jego teledyski wyświetlane są setki tysięcy razy. Ksiądz Jakub wydał ostatnio swoją trzecią płytę „Bóg Jest Działa”.

Dzień Papieski jest również szczególną chwilą dla Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. 2300 stypendystów niemalże z każdego zakątka Polski tworzy niezwykły pomnik, budowany przez Polaków wdzięcznych św. Janowi Pawłowi II. – „Nie żyje się, nie kocha i nie umiera na próbę” – zgodnie z tymi słowami staram się naśladować naszego patrona. Spełnianie marzeń, pomoc innym przez wolontariat, rozwój duchowy, przyjaciele z każdego krańca Polski, miłowanie życia i ludzi zgodnie z postawą św. Jana Pawła II – to tylko kilka przykładów wpływu Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia na moje życie – powiedziała Anna Kreczmer. Jest ona studentką drugiego roku pielęgniarstwa, a stypendystką fundacji od ośmiu lat. W tym roku objęła funkcję szefowej bydgoskiej wspólnoty akademickiej stypendystów.

Najlepszą drużyną VII Bydgoskiej „Karoliady” okazała się ta, w skład której weszli reprezentanci z dekanatów Łobżenica i Sępólno Krajeńskie. Drugie miejsce zajął zespół z dekanatów Łabiszyn i Złotów I, zaś na trzeciej pozycji uplasowała się grupa z dekanatów Bydgoszcz VI i Białe Błota.

Tekst: Marcin Jarzembowski
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz

 
print