„Duch Święty wszystkiego nas nauczy” – taki napis widniał na specjalnych notesach, które otrzymali młodzi zebrani w kościele św. Jadwigi Królowej w Bydgoszczy podczas diecezjalnej inauguracji XVIII Dnia Papieskiego.

Jego hasło zostało tym razem zaczerpnięte bezpośrednio z literackiego dziedzictwa papieża Polaka, dramatu Karola Wojtyły datowanego na 1964 rok, „Promieniowanie ojcostwa”. – Po raz  kolejny pragnęliśmy zadziwić się osobą św. Jana Pawła II. W tym roku obchodzimy 40. rocznicę jego wyboru na papieża. Dla współczesnych młodych ta data, jak i moment jego odejścia do domu Ojca, kojarzą się z pewną „prehistorią”. Stąd musimy stać na straży wielkości tego minionego pontyfikatu, by z równie mocną siłą jego przesłanie oddziaływało i dzisiaj, tak jak wtedy, kiedy żył i wciąż o nas pamiętał – powiedział ks. Piotr Wachowski.

Młodzi otrzymali notesy, na których umieszczono napis: „Duch Święty wszystkiego nas nauczy”. – Zastanawiamy się nad tematem „ojcostwa”. Dostrzegamy jego oddziaływanie przede wszystkim w miłości Boga, któremu mówimy „Ojcze nasz, któryś jest w niebie…”. Chcemy odczuwać Jego bliskość i troskę o nas. Stąd notatniki z czystymi kartkami w środku, by w mocy Ducha Świętego (którego rok duszpasterski wciąż przeżywamy) móc zapisywać, „kodować” wszystkie Ojcowskie słowa skierowane do nas, jako Jego dzieci, i żyć nimi na co dzień – dodał diecezjalny duszpasterz młodzieży. – Dzień Papieski staje się okazją do przeżywania osobistej wiary w zupełnie innym wymiarze duchowym, wspólnotowym, wśród wielu rówieśników – dodała Sara Wójcik z parafii św. Piotra i Pawła Apostołów w Złotowie.

Spotkanie stało się również okazją do modlitwy w intencji odbywającego się w Rzymie Synodu Biskupów na temat młodzieży. – Papież zaprosił swoich braci w biskupstwie, by zastanowili się nad kondycją wiary „Kościoła przyszłości”, jak często mawiał o młodzieży św. Jan Paweł II. Młodzież, jej współczesna natura i kondycja stają się głównym tematem refleksji Kościoła, który – pomimo wszelkich przeciwności i zagrożeń współczesnego świata – zaprasza do wiary, rozeznania i odważnego podjęcia swojego życiowego powołania. Drogi, którą dla każdego z nas przygotował Pan Bóg – dodał ks. Piotr Wachowski.

Po modlitwie, której przewodniczył biskup ordynariusz Jan Tyrawa, młodzi przeszli w pielgrzymce do Hali Sportowo-Widowiskowej „Łuczniczka”, gdzie odbywała się dalsza część świętowania.

Tekst i zdjęcia: Marcin Jarzembowski