„Przeżywamy trudny czas dla duszpasterstwa młodzieży, kiedy na co dzień coraz mocniej zauważamy nieobecność młodych w Kościele” – uważa diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Piotr Wachowski. W odpowiedzi na Synod Biskupów „Młodzież, wiara i rozeznanie powołania”, odbywający się w od 3 do 22 października w Rzymie, w bydgoskiej parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników zorganizowano rekolekcje młodzieżowo-akademickie.

Celem spotkań, które poprowadził duszpasterz młodzieży z Wrocławia, tworzący muzykę hip-hopową ks. Jakub Bartczak, była chęć dotarcia z Dobrą Nowiną o Chrystusie do młodego pokolenia, zarówno tego związanego z Kościołem i duszpasterstwem, jak również – a może przede wszystkim – oddalonego od niego lub mocno się dystansującego. – Chcieliśmy wykorzystać czas łaski, by nie zmarnować okazji do zwrócenia uwagi młodzieży na Boga nieustannie obecnego w ich życiu oraz zwrócenia uwagi Kościoła na młodzież, która zdecydowanie oddala się od Niego – podkreślił ks. Piotr Wachowski.

Nauki, Msze św., czuwania dla studentów i absolwentów Duszpasterstwa Akademickiego „Martyria”, spotkania ewangelizacyjne z młodzieżą przygotowującą się do sakramentu bierzmowania oraz uczniami Zespołu Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego, intensywnie wypełniły kilkudniowy czas. – Dokument roboczy „Instrumentum laboris” XV Zwyczajnego Synodu Biskupów jasno wskazuje, że młodzi całkowicie zatracili dziś potrzebę identyfikacji z Kościołem, który przestaje być dla nich przekonujący w kontaktowaniu się z Bogiem, a On sam głównie utożsamiany jest z „Superbohaterem z przeszłości”. Potrzeba nam zatem wyraźnych świadków realnej przyjaźni z Panem Jezusem pośród osób, które dzięki wyznawanym wartościom i zainteresowaniom staną się bliskie młodemu człowiekowi. – Taką osobą jest między innymi ks. Jakub, który tworząc muzykę hip-hopową, językiem młodych trafia do ich serc i przekonuje, że Jezus czeka na nich w sakramentach sprawowanych właśnie w Kościele. Kościół zaś dla każdego może być cenną wspólnotą, a nawet troszczącą się o siebie rodziną, za którą tak bardzo tęskni każdy młody człowiek – podkreślił duszpasterz młodzieży.

Delegatami na synod z diecezji bydgoskiej są Ida Kosmeja z parafii Matki Boskiej Królowej Męczenników oraz Maria Peplińska z parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty z Bydgoszczy, które zasilają skład Młodzieżowej Rady Programowej Diecezji Bydgoskiej.

Tekst: MJ/KAI
Zdjęcia: Wiesław Kajdasz i Archiwum