Na mocy dekretu ordynariusza eparchii wrocławsko-gdańskiej biskupa Włodzimierza Juszczaka OSBM, w Bydgoszczy została erygowana Parafia Greckokatolicka (bizantyjsko-ukraińska) pw. św. Michała Archanioła.

Nowa parafia jest kontynuacją duszpasterstwa greckokatolickiego istniejącego w Bydgoszczy od 1 stycznia 2017 roku. Nowa parafia należeć będzie do Dekanatu Poznańskiego Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej.

Do parafii greckokatolickiej w Bydgoszczy przynależą wierni obrządku greckokatolickiego, którzy mieszkają w Bydgoszczy oraz na terenach województwa kujawsko-pomorskiego, które znajdują się po lewej stronie rzeki Wisły.

Parafia nie posiada obecnie własnej świątyni. Miejscem sprawowania nabożeństw jest tymczasowo kaplica akademicka św. Teresy przy Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy. Administratorem parafii został mianowany ks. Roman Narytnyk.

Zdjęcie: Marcin Jarzembowski